Jabłoń niska


Jabłoń niska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jabłoń niska, rajska jabłoń (Malus pumila Mill.) – gatunek drzewa z rodziny różowatych. Występuje w klimacie umiarkowanym w południowej Europie, na Kaukazie.

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Jest gatunkiem niezwykle zmiennym, polimorficznym, często dzielonym na wiele podgatunków i odmian.

Pokrój
Niskie drzewo o wysokości do 2 m, tworzy liczne odrosty korzeniowe nadające mu pokrój krzewiasty.
Pędy
Młode pędy są pokryte kutnerem.
Liść
Kształt szerokoeliptyczny lub jajowaty o długości od 4,5-10 cm i szerokości 3-5,5 cm, u nasady zwykle szerokoklinowaty, na szczycie ostre, podwójnie lub nierównomiernie karbowanopiłkowaty, w młodym wieku obustronnie omszony w późniejszym wieku tylko spodem. Ogonki także omszone, zwykle krótkie (do 3 cm długości).
Kwiaty
Białe, płatki na zewnątrz z różowym rumieńcem. Szypułki do 2,5 cm długości i podobnie kutnerowate jak kielich. Szyjka słupka prawie do połowy zrośnięta i tak samo wysoko omszona.
Owoc
Kulistawy, obustronnie zagłębiony, średniej wielkości (około 2 cm średnicy), w kolorze żółtym, niekiedy także czerwonym.

Zmienność | edytuj kod

  • M. pumila var. paradisiaca Schneid. – niska forma najczęściej krzewiasta
  • M. pumila var. mitis Dipp. – o dużych owocach, słodkich skąd też popularna nazwa jabłoń słodka
  • M. pumila var. dasyphylla Borkh. – przez niektórych wyróżniana jako odrębny gatunek, o silnie kutnerowatych liściach i kwiatostanach
  • M. pumila f. pendula Schneid. – ma duże owoce, dojrzewające jesienią, podobne do starej odmiany uprawnej 'Renety Landsberskiej'
  • M. pumila f. translucens Schneid. – tworzy pełne kwiaty, a jej ozdobna odmiana 'Golden Gem' jest odporna na zarazę ogniową

Zastosowanie | edytuj kod

Sadzona jako roślina ozdobna. Rozmnażana jest wegetatywnie z odrostów korzeniowych lub sadzonek. Szlachetne odmiany jabłoni szczepione na jabłoni niskiej odznaczają się niskimi wymiarami oraz wczesnym i obfitym owocowaniem.

Z odmian botanicznych M. pumila wyselekcjonowano cały szereg podkładek charakteryzujących się małą siłą wzrostu, które są podstawą współczesnego, intensywnego sadownictwa. Należą do nich m.in. wyselekcjonowane w angielskiej stacji badawczej East Malling - M9 (najpopularniejsza obecnie podkładka dla jabłoni na świecie), M4 czy M7 a także wyselekcjonowane w Merton Malling MM106, M26 i M27. Takie samo pochodzenie mają wyselekcjonowane w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach polskie podkładki o symbolach P2 i P22.

Przypisy | edytuj kod

  1. Michael A.M.A. Ruggiero Michael A.M.A. i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS ONE”, 10 (4), 2015, e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20]  (ang.).
  2. Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-01-25]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

  1. Bolesław Sękowski: Pomologia systematyczna. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993. ISBN 83-01-10859-2.
  2. Rośliny użytkowe. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1966.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Jabłoń niska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy