Jacek Buchacz


Jacek Buchacz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Buchacz (ur. 12 stycznia 1948 w Sosnowcu) – polski polityk, ekonomista, były wiceminister zdrowia i minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Od 1986 do 1991 pełnił funkcję I sekretarza Ambasady PRL i RP w Maroku. W latach 1991-1993 był dyrektorem ds. finansowych w firmach zagranicznych inwestujących w Polsce.

Należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego[1]. W styczniu 1994 objął urząd podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej w rządzie Waldemara Pawlaka[2]. W gabinetach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza był ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą. 4 września 1996 prezydent Aleksander Kwaśniewski odwołał go na wniosek premiera Cimoszewicza. Powodem takiej decyzji premiera był wynik kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, ujawniającej wiele nieprawidłowości w resorcie, zwłaszcza przemieszanie kapitału państwowego z prywatnym i stworzenie zależności, w których środki kapitału państwowego (i z jego szkodą) służyły do pomnażania kapitału prywatnego[3]. Po odejściu z rządu podjął pracę w zawodzie syndyka.

Od jego nazwiska wzięła nazwę afera (Trójkąt Buchacza), w której na skutek działalności ministrów związanych z PSL Skarb Państwa utracił na wiele lat kontrolę nad majątkiem kilku central handlu zagranicznego[4][5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Do trzech razy sztuka. polityka.pl, 27 grudnia 2007.
  2. Informacje. Personalia. rp.pl, 18 stycznia 1994.
  3. Niejasne interesy ministra Buchacza. rp.pl, 9 września 1996.
  4. Trójkąt syndyka. rp.pl, 8 maja 2006.
  5. Małgorzata Werner: Największe afery III RP: Trójkąt Buchacza. forsal.pl, 26 stycznia 2013.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jacek Buchacz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy