Jacek Kochanowski


Jacek Kochanowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Kochanowski (ur. 27 maja 1973 w Mińsku Mazowieckim) – polski socjolog i filozof, publicysta. Zajmuje się socjologią queer i gender, prowadzi zajęcia z zakresu badań postkolonialnych oraz performatyki.

Spis treści

Kariera naukowa i zawodowa | edytuj kod

Ukończył studia z zakresu teologii ekumenicznej na Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie). Tytuł zawodowy magistra otrzymał w 1999 roku na podstawie pracy magisterskiej dotyczącej myśli teologicznej Braci Polskich, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Michała Czajkowskiego. W latach 1999–2003 odbył studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 2003 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii[1], na podstawie pracy „Przemiany tożsamości gejów. Analiza genealogiczno-dekonstrukcyjna”, napisanej pod kierunkiem prof. Ewy Nowickiej (recenzenci: prof. Ireneusz Krzemiński i prof. Andrzej Piotrowski). Praca została wydana pod tytułem „Fantazmat zróżNICowany. Socjologiczne studium przemian tożsamości gejów” (Universitas, Kraków 2004).

W latach 2004–2006 adiunkt w krakowskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości, wykładał w tym czasie socjologię queer w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Gender Studies UJ. Od 2005 r. pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo w Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego, a od 2010 r. w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych. W 2011 r. uzystał stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie socjologii na podstawie książki „Spektakl i wiedza. Perspektywa społecznej teorii queer” (wyd. Wschód-Zachód, 2009). Od 2015 r. jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego (Katedra Socjologii Moralności i Aksjologii Ogólnej, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych[2]), wykładowcą Gender Studies oraz kierownikiem Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością na Uniwersytecie Warszawskim[3]. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. W latach 2009–2015 członek rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Współpracował także z uczelniami niepublicznymi, m.in. w latach 2008–2009 był prorektorem Wschód-Zachód Szkoły Wyższej im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi oraz kierownikiem Ośrodka Gender/Queer Studies w tej uczelni.

Działalność społeczna i polityczna | edytuj kod

Działacz praw człowieka: zajmuje się problematyką dyskryminacji LGBT i kwestiami dotyczącymi prawnej, politycznej, społecznej i ekonomicznej dyskryminacji kobiet. Jest otwartym gejem[4]. Autor licznych publikacji na ten temat m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Trybunie” oraz w mediach elektronicznych. Zabierał głos w licznych dyskusjach na temat naruszania praw człowieka w Polsce. Był współzałożycielem i jest członkiem honorowym Kampanii Przeciw Homofobii. Od 2009 r. jest członkiem rady działającego przy Stowarzyszeniu Lambda Warszawa Funduszu Stonewall, udzielającego mikrograntów dla innych organizacji na działania na rzecz gejów i lesbijek[5]. Jest członkiem komitetu honorowego warszawskiej Parady Równości[6]

Określa się jako „człowiek lewicy”[7]. W latach 2011–2015 był asystentem społecznym posłanki Anny Grodzkiej[8], pierwszej transseksualnej posłanki w Polsce, założycielki lewicowego stowarzyszenia „Społeczeństwo FAIR”.

Od 2018 r. jest członkiem stowarzyszenia Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej.

Wybrane publikacje naukowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. dr hab. Jacek Kochanowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2018-02-16].
  2. Informacja o Jacku Kochanowskim na stronie ISNS UW. [dostęp 2016-02-25].
  3. Justyna Suchecka: Wykładowca gender studies: Kościół w Polsce potrzebuje wroga, więc mianowano nim gender. Gazeta.pl, 20 listopada 2013. [dostęp 2013-11-20].
  4. Janusz Marchwiński: Wywiady IS eXtra – Jacek Kochanowski. innastrona.pl, 29 września 2001. [dostęp 2009-12-27].
  5. Strona Funduszu Stonewall Stowarzyszenia Lambda Warszawa. [dostęp 2018-02-16].
  6. Jacek Kochanowski na stronie warszawskiej Parady Równości. [dostęp 2018-02-16].
  7. Wywiad z Jackiem Kochanowskim w tygodniku „Przegląd”. [dostęp 2018-02-18].
  8. Strona posłanki Anny Grodzkiej z wykazem współpracowników. [dostęp 2018-02-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jacek Kochanowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy