Jacek Prześluga


Jacek Prześluga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Prześluga (ur. 23 listopada 1959) – polski politolog, dziennikarz, specjalista w zakresie marketingu i public relations, menedżer z branży kolejowej. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kariera | edytuj kod

W latach 80. XX w. Jacek Prześluga pracował jako dziennikarz w "Gazecie Poznańskiej". W 1989 był twórcą kampanii wyborczej Henryka Stokłosy przed wyborami do Senatu, a następnie asystentem senatora Stokłosy. W późniejszym okresie Prześluga był redaktorem naczelnym pilskiego "Tygodnika Nowego" i kolejno - kierownikiem działu w redakcji 'Głosu Wielkopolskiego" oraz zastępcą redaktora naczelnego "Gazety Poznańskiej". Następnie od 1996 do 1998 roku pełnił funkcję prezesa zarządu spółki WiL Lobbying, od roku 1999 pełnił funkcję rzecznika prasowego i dyrektora biura marketingu w przedsiębiorstwie informatycznym Prokom. W latach 2000-2004 był wiceprezesem spółki Polski Fundusz Kapitałowy SA.

W latach 2004-2005 był dyrektorem do spraw marketingu i rzecznikiem prasowym PKP S.A. W 2005 objął posadę prezesa PKP Intercity, którą sprawował do 2006. W roku 2006 przez redakcję miesięcznika "Forbes"uznany jednym z 10 najlepszych menedżerów spółek Skarbu Państwa.

W kampanii wyborczej w 2007 był doradcą Lewicy i Demokratów, później zaś doradzał w sprawach public relations Januszowi Palikotowi, ówczesnemu posłowi Platformy Obywatelskiej. Jest autorem strategii wielu kampanii wyborczych i biznesowych. W okresie od 2006 do 2009 był prezesem agencji doradztwa marketingowego Look At oraz prezesem agencji reklamowej Locomotiva. Członek wielu rad nadzorczych.

W okresie od grudnia 2009 do grudnia 2011 był członkiem zarządu PKP S.A. odpowiedzialnym za rewitalizację polskich dworców kolejowych, a także prezesem spółki zależnej Dworzec Polski. Oprócz tego publikuje artykuły na temat kolei dużych prędkości i zarządzania przedsiębiorstwami kolejowymi w czasopismach branży kolejowej, m.in. w Rynku Kolejowym.

W 2007 wydał książkę Gudzowaty, biografię Aleksandra Gudzowatego, polskiego biznesmena z branży gazowej. Jest też współautorem książki Janusza Palikota Poletko Pana P. oraz autorem 11 edycji "Kalendarza Szalonego Małolata". Od roku 2012 prowadzi własny portal internetowy zajmujący się content marketingiem - Prześluga Content 2.0. W latach 2013-2014 pełnił funkcję prezesa fundacji Pro Kolej.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jacek Prześluga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy