Jacek Puchała


Jacek Puchała w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Puchała (ur. 19 sierpnia 1956[1], zm. 27 maja 2011 w Krakowie[2]) – doktor habilitowany nauk medycznych w zakresie medycyny w specjalności: chirurgia dziecięca. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum, Wydziału Lekarskiego, Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii. Specjalista leczenia oparzeń.

Od 1984 był pracownikiem Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. Był ordynatorem Oddziału Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Oparzeń i kierownikiem Dziecięcego Centrum Oparzeniowego. Wraz z profesorem Mikołajem Spodarykiem tworzył krakowską szkołę leczenia oparzeń. W Polsce był pionierem wszczepiania integry, czyli "sztucznej skóry", która w leczeniu oparzeń skraca czas rekonwalescencji i pozwala na zminimalizowanie szpecących blizn. Jako pierwszy w kraju zastosował i rozpowszechnił radykalne i głębokie wycinanie oparzonych obszarów skóry metodą Zory Janzekovic.

Od 30 marca 1998 doktor habilitowany (rozprawa: "Charakterystyka oraz leczenie podłużnych wad promieniowych i łokciowych u dzieci", Uniwersytet Jagielloński; Collegium Medicum; Wydział Lekarski).

Był specjalistą II stopnia w chirurgii dziecięcej i specjalistą w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Członek Zarządu Głównego European Burns Association – EBA (2003–2005), a następnie sekretarzem tej organizacji (2005–2007). W kadencji 2008–2011 był sekretarzem generalnym European/International Club for Pediatric Burns (ECPB). Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń (PTLO) i prezes Polskiego Towarzystwa Mikrochirurgii, członek-założyciel Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz innych, licznych towarzystw naukowych krajowych i międzynarodowych. Promotor 4 prac doktorskich.

Był laureatem m.in.:

Pochowany na cmentarzu Rakowickim (kwatera LXXXIX, rząd 5, miejsce 22)[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Z historii Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. ptchd.pl.
  2. zmarł prof. Puchała
  3. Internetowy lokalizator grobów. www.rakowice.eu. [dostęp 2019-08-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jacek Puchała" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy