Jack Daniel’s


Na mapach: 35°17′05,0000″N 86°22′05,0000″W/35,284722 -86,368056

Jack Daniel’s w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jack Daniel’s – amerykańska Tennessee whiskey, produkowana od 1866 roku. Filtrowanie przez ponad 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego przez okres około 10 dni nadaje jej łagodny smak[potrzebny przypis].

Wynaleziony został przez Jaspera Newtona „Jacka” Daniela w destylarni w małej miejscowości Lynchburg w stanie Tennessee w USA. Firma zarejestrowana przez niego jest pierwszą i najstarszą oficjalnie zarejestrowaną destylarnią w Stanach Zjednoczonych.

Whiskey rozlewana jest w charakterystyczne butelki z czarną etykietką najczęściej o pojemności 0,5, 0,7 lub 1 litra (rzadziej spotykane są również 0,05, 0,75, 1,75 i 3 litry). Kształt butelek jest zbliżony do prostopadłościanu z szyjką.

Obecnie marka ta obok marki Finlandia jest własnością amerykańskiej Brown-Forman Corporation[1].

Spis treści

Jack Daniel’s Single Barrel | edytuj kod

Odmiana Jacka Daniela z wyższej półki, wprowadzona do sprzedaży w 1997, powstała z myślą o zamożnych i wymagających konsumentach. Jedna butelka Jack Daniel’s Single Barrel zawiera whisky pochodzącą tylko z jednej beczki, co pozwala koneserom wyczuć subtelne różnice w smaku pomiędzy whiskey pochodzącymi z różnych beczek. Do Single Barrel wybiera się beczki leżakujące na najwyższych półkach w magazynie, gdzie dobowe i roczne zmiany temperatur i wilgotności są największe. Dzięki temu do napoju dostaje się najwięcej smaków i aromatów z drewna beczki.

Sosy | edytuj kod

Szkocka firma Baxters wprowadziła na rynek także serię sosów do mięs i potraw z grilla na licencji i pod nazwą Jack Daniel’s, zawierają one 1% oryginalnej whiskey Old No. 7[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wojciech Orliński Produkt plejsment, Gazeta Wyborcza Duży Format 12 maja 2016
  2. Strona o sosach jackdanielsbbqsauces.com (ang.)

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Jack Daniel’s" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy