Jack Nicholson


Jack Nicholson w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odcisk dłoni Nicholsona Nicholson w Sklepiku z horrorami Jack Nicholson (2002)

John Joseph „Jack” Nicholson (ur. 22 kwietnia 1937 w Neptune) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Dwanaście razy nominowany do Oscara, trzykrotnie zdobył statuetkę. Powszechnie uznawany za jednego z najlepszych aktorów w historii[1]. Postaci grane przez niego często cechuje ekscentryczny, neurotyczny bądź psychopatyczny charakter[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wychował się na Wschodnim Wybrzeżu. Zapalony kinoman, w liceum pracował jako pomocnik kierownika kina. W wieku lat siedemnastu wyjechał do Kalifornii. W 1956 roku zatrudnił się jako goniec w MGM. Dorabiał też jako ratownik.

Przez pewien czas studiował aktorstwo. Na scenie zauważył go Roger Corman i zaproponował główną rolę w filmie The Cry Baby Killer. Później Nicholson zagrał jeszcze w kilku filmach Cormana a do jednego z nich (Podróż) sam napisał scenariusz.

Nakręcony w 1969 roku Swobodny jeździec okazał się przełomowym momentem w jego karierze. Od tego filmu sława Nicholsona rosła, mógł odrzucać proponowane role (m.in. w Ojcu chrzestnym i Czasie Apokalipsy).

Trzy Oscary zdobył za role w filmach: Lot nad kukułczym gniazdem (1975), Czułe słówka (1983) i Lepiej być nie może (1997).

Jako scenarzysta zadebiutował filmem Thunder Island.

Życie prywatne | edytuj kod

W 1962 roku poślubił Sandrę Knight, z którą ma córkę Jennifer. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1968 roku. Dwa lata później poznał aktorkę Susan Anspach, która w grudniu 1970 roku urodziła ich syna Caleba. W 1973 roku Jack zaczął się spotykać z aktorką Anjelicą Huston. Rozstali się w 1990 roku, gdy Jack dowiedział się, iż zostanie ojcem dziecka Rebeki Broussard – aktorki i modelki. Córka Lorraine urodziła się w 1990 roku.

Jest zaprzysięgłym kibicem drużyny NBALos Angeles Lakers. Od 1970 roku ma wykupiony karnet na mecze, siedzi zawsze tuż przy boisku. Jeśli tylko nie jest na planie filmowym, zawsze jest obecny na meczach.

Jest miłośnikiem sztuki współczesnej, kolekcjonuje obrazy Jacka Vettriano.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Filmografia | edytuj kod

Aktor | edytuj kod

Reżyser | edytuj kod

Scenarzysta | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. David Gritten: Jack Nicholson: he's as good as they get (ang.). 5 września 2013. [dostęp 2015-07-01].
  2. Jack-Nicholson.info: Biography (ang.). [dostęp 2015-07-01].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jack Nicholson" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy