Jack Ryan (postać fikcyjna)


Jack Ryan (postać fikcyjna) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jack Ryan, właściwie sir John Patrick Ryan Sr. (ur. 17 maja 1950) – postać fikcyjna, stworzona przez Toma Clancy’ego, która jest bohaterem wielu jego powieści sensacyjnych i nakręconych na ich podstawie filmów.

Życiorys | edytuj kod

Jack Ryan jest historykiem, analitykiem CIA, zastępcą dyrektora CIA, a później prezydentem USA. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Królewskiego Orderu Wiktoriańskiego w nagrodę za uratowanie następcy tronu brytyjskiego przed atakiem terrorystów. Odbył służbę w Korpusie Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Odszedł ze służby po wypadku lotniczym w czasie ćwiczeń u wybrzeży Krety, w którym doznał rozległych obrażeń. Wykładał historię w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Annapolis, w stanie Maryland. Zwerbowany do CIA zostaje asystentem dyrektora ds. Wywiadu by następnie przejąć jego stanowisko. Po odejściu ze służby państwowej wypoczywa, by wrócić i objąć pozycję doradcy ds. Bezpieczeństwa Narodowego. W nagrodę za organizację działań w konflikcie z Japonią mianowany zostaje wiceprezydentem USA, by następnie zająć miejsce zmarłego tragicznie prezydenta.

Niektóre powieści Toma Clancy’ego zostały zekranizowane, a w rolę Jacka Ryana wcieliło się jak dotąd pięciu aktorów: Alec Baldwin, Harrison Ford, Ben Affleck, Chris Pine oraz John Krasinski.

Powieści | edytuj kod

Ekranizacje | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jack Ryan (postać fikcyjna)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy