Jack Stocks


Jack Stocks w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John William „Jack” Stocks (ur. 2 października 1871 w Hull, zm. w 1933) – brytyjski kolarz torowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Kariera | edytuj kod

Największy sukces w karierze Jack Stocks osiągnął w 1897 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu za startu zatrzymanego zawodowców podczas mistrzostw świata w Glasgow. W zawodach tych wyprzedził dwóch swoich rodaków: Arthura Chase’a oraz Freda Armstronga. W tej samej konkurencji zajął ponadto drugie miejsce na mistrzostwach świata w Kopenhadze w 1896 roku, ulegając jedynie Chase’owi. W latach 1896 i 1897 Stocks ustanawiał rekordy Anglii w jeździe godzinnej, a w 1896 roku ustanowił rekord świata. Ponadto w 1893 roku zdobył tytuł mistrza kraju w wyścigu na 25 mil[1]. Nigdy nie wystartował na igrzyskach olimpijskich.

Jack Stocks był również kierowca wyścigowym. W latach 1903 i 1904 brał udział w Pucharze Gordona Bennetta samochodem marki Napier, jednak nie ukończył rywalizacji. W 1902 roku ukończył wyścig z Land’s End do John o’ Groats w samochodzie De Dion-Bouton.

Przypisy | edytuj kod

  1. Paperspast: Athletic and cycling Notes (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jack Stocks" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy