Jacopo


Jacopo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacopo – postać fikcyjna z powieści Aleksandra Dumasa Hrabia Monte Christo. Włoch, przemytnik i najwierniejszy przyjaciel tytułowego bohatera. Człowiek uczciwy i szlachetny, gotów na wszystko wobec przyjaciół. Występuje również w powieści François Taillandiera Pamiętniki hrabiego Monte Christo.

Opis postaci | edytuj kod

Jacopo był przemytnikiem i służył na pokładzie "Panny Amelii". Wraz z całą załogą brał udział w wielu wyprawach oraz niejednej walce z celnikami. W roku 1829 na pokład statku, którym pływał Jacopo, trafił zbiegły z zamku If Edmund Dantes. Kapitan "Panny Amelii" przyjął Dantesa do swej załogi ze względu na jego zdolności w kierowaniu statkiem. Jacopo dość szybko zaprzyjaźnił się z Edmundem, zwłaszcza kiedy podczas jednej walki z celnikami Dantes uratował mu życie. Od tego czasu obaj panowie stali się sobie jak bracia. Gdy załoga przebywała na wyspie Monte Christo Edmund chcąc wydobyć znajdujący się na tym lądzie skarb, a obawiając się powiedzieć o nim przemytnikom z "Panny Amelii" udał, że skręcił nogę polując na kozice, po czym poprosił przyjaciół, by ci go zostawili na lądzie i sami popłynęli na kolejną wyprawę, a po jej zakończeniu wrócili po niego. Załoga długo nie zgadzała się na taką propozycję nie chcąc porzucać swego kompana w samotności – najwięcej oponował Jacopo, który był gotów zostać z Dantesem na wyspie rezygnując w ten sposób z udziału w zyskach. Edmund był wzruszony takim poświęceniem, ale mimo wszystko odmówił, więc załoga odpłynęła bez niego. Dantes odnalazł skarb i kiedy "Panna Amelia" wróciła po niego wsiadł na jej pokład z kieszeniami pełnymi brylantów. Następnie wysiadł w Marsylii, gdzie Jacopo na jego prośbę dowiedział się, jaki los spotkał Ludwika Dantesa i Mercedes Herrera. Wiadomości jednak nie były pomyślne – Ludwik nie żył, a Mercedes zniknęła. Załamany Edmund porzucił przemyt, wynagrodził swoich przyjaciół oraz kupił Jacopo własny statek i pomógł mu zwerbować załogę do niego. Przyjaciel Edmunda nie zapomniał jednak o nim i wspierał go, kiedy tylko nadarzyła się ku temi okazja. Dokładnych szczegółów tego wspierania nie znamy, gdyż Jacopo po otrzymaniu okrętu od Edmunda znika z kart powieści i wraca dopiero na samym końcu, by wręczyć Maksymilianowi Morrelowi i Walentynie de Villefort list od Dantesa. Można się jednak domyślać, że to Jacopo stał na czele przemytników, których Edmund ukrywał na wyspie Monte Christo. Niewykluczone również, że zbierał dla niego wiadomości na temat jego wrogów.

W powieści Pamiętniki hrabiego Monte Christo Jacopo jest w praktyce jedynym przyjacielem Edmunda Dantesa, wspiera go w jego zemście na Fernandzie Mondego, Danglarsie i Gerardzie de Villefort, a także jako jeden z niewielu osób jest na pogrzebie Dantesa.

Jacopo w filmie | edytuj kod

W postać Jacopo wcielili się m.in. następujący aktorzy:

 1. Luis AlberniHrabia Monte Christo z 1934 r.
 2. Folco LulliHrabia Monte Christo z 1954 r.
 3. Angelo InfantiHrabia Monte Christo z 1975 r.
 4. Luis GuzmánHrabia Monte Christo z 2002 r.

W licznych ekranizacjach powieści Dumasa postać Jacopo zwykle ulega poważnym zmianom:

 • W filmie z 1954 r. jest on kapitanem statku przemytniczego, na który trafia potem Edmund Dantes. W tej wersji Jacopo szybko zaprzyjaźnia się z przyszłym hrabią Monte Christo, zostaje zarządcą jego majątku oraz powiernikiem tajemnic – wie, na kim i dlaczego Dantes się mści oraz wspiera go w tym.
 • W filmie z 1961 r. postacie Jacopo oraz Bertuccia zostają ze sobą połączone i tworzą Włocha imieniem Mario, który ratuje Dantesa tonącego po ucieczce z zamku If, zostaje jego przyjacielem, potem zarządcą majątku i wspiera go w zemście, choć nie zna jej szczegółów.
 • W filmie z 1975 r. Jacopo jest jednoosobową załogą statku, którym dowodzi Bertuccio – obaj przemytnicy zaś zostają przyjaciółmi Dantesa, towarzyszą mu przy wydobyciu skarbu na wyspie Monte Christo, pomagają w zemście na wrogach, zdobywają dla niego informacje, a na co dzień pracują u hrabiego jako służący.
 • W serialu z 1998 r. postać Jacopo zostaje całkowicie wyparta przez Bertuccia, którego rolę rozszerzono.
 • W filmie z 2002 r. Jacopo jest doskonałym nożownikiem i przemytnikiem z bandy Luigiego Vampy, który zostaje przez dowódcę skazany na zakopaniem żywcem za kradzież łupów. Kiedy przemytnicy znajdują Dantesa każą mu walczyć z Jacopo na noże – Edmund wygrywa, ale nie zabija przeciwnika prosząc o litość dla niego. Jacopo z wdzięczności zostaje jego najlepszym przyjacielem. Wraz z nim odchodzi od przemytników, znajduje skarb oraz wtajemniczony w plan zemsty hrabiego Monte Christo wspiera go jak może.

Bibliografia | edytuj kod

 • Aleksander Dumas: Hrabia Monte Christo. Państwowe Wydawnictwo Iskry. Warszawa 1988
 • François Taillandier: Pamiętniki hrabiego Monte Christo. Wydawnictwo Książnica. Katowice 2005
 • Henri Troyat: Dumas. Piąty muszkieter. Wydawnictwo Książkowe. Warszawa 2007
 • Andre Maurois: Trzej panowie Dumas. Wydawnictwo Muza. Warszawa 1998
Na podstawie artykułu: "Jacopo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy