Jadis


Jadis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jadis (z języka perskiego „czarownica”), zwana Białą Czarownicą – postać fikcyjna, stworzona przez C.S. Lewisa w cyklu książek Opowieści z Narnii. Określenie Biała Czarownica wiąże się z jej bardzo bladą skórą.

W filmowych ekranizacjach Opowieści z Narnii wcieliła się w nią Tilda Swinton[1].

Charakterystyka | edytuj kod

Pochodziła pierwotnie z równoległego świata Charn. Według pana Bobra pochodzi częściowo od Dżinów i Olbrzymów. Podczas walki o władzę doprowadziła do zagłady swój świat poprzez wypowiedzenie Żałosnego Słowa, sama przechodzi w stan uśpienia magicznego, z którego wybudza ją Digory, który mimo usilnych próśb koleżanki Poli, decyduje się uderzyć w magiczny dzwon młotkiem. Cesarzowa dostaje się z nimi do Lasu Między Światami (gdzie opuszczają ją siły), a następnie do Londynu, gdzie z wujem Andrzejem wyrusza na podbój naszego świata. Szybko przekonuje się, że jej magia nie działa w naszym świecie, ale mimo to sieje spustoszenie swoją ogromną siłą, przez swoje uczynki uzyskuje miano cesarzowej Colney Hatch (nazwa szpitalu dla umysłowo chorych w Londynie), dzieci przy użyciu magicznych pierścieni przenoszą ją do Lasu z ich wujem, dorożkarzem i jego koniem, a następnie przechodzą do „pustego” świata, w którym obserwują powstawanie Narnii, tworzonej przez Aslana. Jadis nie mogąc znieść tego widoku ucieka między drzewa, wcześniej nieświadomie „zasadzając” latarnię. Następnie dostaje się do Ogrodu na Wzgórzu i zjada jabłko z drzewa życia. Próbuje też nieskutecznie manipulować dziećmi, przysłanymi po jabłko przez Aslana. Przez zjedzenie jabłka staje się nieśmiertelna, ale od tej pory nienawidzi tego drzewa, stąd Drzewo Opieki mogło skutecznie chronić przez pewien czas Narnię[2].

Po wielu wiekach Jadis opanowuje Narnię, zamieniając ją w lodowatą krainę, w której sieje terror. Panicznie boi się przepowiedni o Czterech Tronach w Ker-Paravel, stąd za wszelką cenę próbuje nie dopuścić do jej wypełnienia, co jest treścią pierwszej części Opowieści z Narnii. Zostaje jednak pokonana przez Aslana[2].

Staraniami wilkołaka, Czarownicy i karła zdrajcy, za czasów walki Kaspiana X z Mirazem, na Kopcu Aslana dochodzi do wywołania ducha Jadis i nieudanej próby jej wskrzeszenia[2].

Nawiązania | edytuj kod

Nazwę Jadis nosi brytyjski neoprogresywny zespół muzyczny, istniejący od 1989[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tilda Swinton, IMDb [dostęp 2020-07-12]  (ang.).
  2. a b c Not PanickingN.P. Ltd Not PanickingN.P., h2g2 - Jadis, the White Witch - a Character in CS Lewis's Narnia Stories - Edited Entry, h2g2.com [dostęp 2020-07-14] .
  3. Interviews of Prog [Gary Chandler / JADIS] - ProgressoR / Uzbekistan Progressive Rock Pages, www.progressor.net [dostęp 2020-07-22] .
Na podstawie artykułu: "Jadis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy