Jadwiga Żukowska


Jadwiga Żukowska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Jadwigi Żukowskiej na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi

Jadwiga Żukowska (ur. 11 listopada 1926 w Toruniu, zm. 8 stycznia 2008 w Łodzi), polska reżyserka, scenarzystka i montażystka, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka 45 nagród na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmów krótkometrażowych. Ukończyła studia na Wydziale Reżyserskim łódzkiej Filmówki.

Realizowała filmy dokumentalne o różnorodnej tematyce: o problemach społecznych, sztuce, balecie, a także o dzieciach i dla dzieci.

Otrzymała za nie 45 nagród na najważniejszych polskich i światowych festiwalach filmów krótkometrażowych, m.in. w Krakowie, Mannheim, Bilbao, Oberhausen, Berlinie, Moskwie, Tampere, Teheranie, Warnie, Cork, Paryżu, Gijon, Panamie i Budapeszcie.

Wśród nagrodzonych filmów znalazł się bardzo ważny, osobisty obraz pt. "Za światłem". Film praktycznie bez komentarza. Autorka zbudowała całość z przeplatających się, całkowicie odmiennych w nastroju, dwóch ciągów sekwencji, którym towarzyszy muzyka Józefa Rychlika i śpiew Olgi Szwajgier.

Pochowana na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi (kwatera XXV, rząd 1, grób 15).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jadwiga Żukowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy