Jadwiga Kazimierzówna


Jadwiga Kazimierzówna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jadwiga Kazimierzówna (ur. 1369/1370, zm. ok. 1382) – królewna polska z dynastii Piastów, najmłodsza córka Kazimierza Wielkiego i Jadwigi Żagańskiej.

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się jako trzecia córka ze związku małżeńskiego zawartego w 1365 r. przez Kazimierza Wielkiego z Jadwigą Żagańską. Legalność tego ślubu budziła wątpliwości, ponieważ żyły poprzednie żony króla - Adelajda i Krystyna Rokiczana, więc Kazimierz Wielki żeniąc się z księżniczką żagańską popełnił drugą bigamię. W związku z tym status dzieci pochodzących z tego związku był niejasny. Dopiero pod koniec 1369 r. papież Urban V legitymizował starsze siostry Jadwigi - Annę i Kunegundę, jednak zaznaczył, że nie posiadają prawa do dziedziczenia tronu[1].

5 listopada 1370 r. zmarł Kazimierz Wielki. W swoim testamencie większość dóbr zapisał Jadwidze Żagańskiej i dwóm córkom: Annie i Jadwidze (Kunegunda zmarła przed śmiercią ojca)[2]. Po otrzymaniu swojej części spadku Jadwiga Żagańska powróciła do księstwa żagańskiego pozostawiając swoje córki na Wawelu[2].

Od 1371 r. z inicjatywy ciotki Elżbiety Łokietkówny Jadwiga wraz z siostrą Anną przebywała na dworze królewskim w Budzie[2]. Prawdopodobnie zostały wychowane na Węgierki nieznające języka polskiego[2]. Elżbieta Łokietkówna rozpoczęła starania o legitymizację Jadwigi, która nastąpiła na mocy bulli wydanej przez papieża Grzegorza XI[2].

W 1380 r. siostra Jadwigi, Anna, wyszła za mąż za hrabiego Celje Wilhelma I[2]. Jadwiga prawdopodobnie w 1382 r. opuściła Budę i wyszła za mąż, jednak tożsamość jej męża nie jest znana[3]. Prawdopodobnie została wydana za mąż za księcia bułgarskiego lub wołoskiego[3]. O późniejszych losach Jadwigi nie ma żadnych informacji.

Przypuszcza się, że król Węgier a zarazem kuzyn Anny i Jadwigi, Ludwik Wielki wydał je za mąż za mało znaczących władców, z dala od Polski aby w przyszłości ani one ani ich mężowie nie upomnieli się o tron w Krakowie.

Jedyna siostrzenica Jadwigi, Anna Cylejska, w 1402 r. została drugą żoną króla Polski Władysława Jagiełły, wdowca po córce Ludwika Wielkiego Jadwidze Andegaweńskiej.

Przypisy | edytuj kod

  1. MarekM. Urbański MarekM., Poczet królowych i żon władców polskich, 2006, s. 152 .
  2. a b c d e f KamilK. Janicki KamilK., Damy polskiego imperium, 2017, s. 188-191 .
  3. a b IwonaI. Kienzler IwonaI., Król Kazimierz Wielki bigamista .data?
Na podstawie artykułu: "Jadwiga Kazimierzówna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy