Jaguar (motoryzacja)


Jaguar (motoryzacja) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaguar Carsbrytyjska marka luksusowych samochodów osobowych i sportowych założona 11 września 1922 roku. Obecnie należąca do indyjskiego koncernu motoryzacyjnego Tata Motors.

Spis treści

Historia i geneza | edytuj kod

11 września 1922 roku Sir William Lyons założył firmę Swallow Sidecar Company zajmującą się produkcją wózków bocznych do motocykli. W 1927 roku firma zaczęła wytwarzać także aluminiowe nadwozia wykorzystywane przez inne brytyjskie firmy[1]. Pierwszym pojazdem firmy była dwudrzwiowa limuzyna oznaczona symbolem SS1 zaprezentowana w 1931 roku. W 1933 roku firma zmieniła nazwę na SS Cars Ltd, a dwa lata później, przy okazji prezentacji sportowego pojazdu SS100, po raz pierwszy pojawiła się nazwa Jaguar[1].

Jaguar 2.5 Litre z 1938 roku Jaguar XK120 Jaguar Mark V z lata 1948 - 1951 Jaguar E-type Jaguar XJ Mark II (X300) Jaguar X-Type Jaguar XE Jaguar F-Pace

W trakcie II wojny światowej firma zajmowała się produkcją przyczepek motocyklowych na potrzeby wojska. Po zakończeniu wojny z uwagi na skojarzenia nazwy firmy z niemieckimi oddziałami SS nazwę firmy zmieniono na Jaguar Cars Ltd. Pierwszy pojazd pod marką Jaguar zaprezentowany został podczas targów motoryzacyjnych w Londynie w 1948 roku. Był to model XK120. Dwa lata później podczas tych samych targów motoryzacyjnych zaprezentowano limuzynę Mark VII[1]. Producentowi aut sportowych i limuzyn brakowało w swojej ofercie samochodu oferowanego w przystępnej cenie. Dlatego w 1955 roku zaprezentowany został model Mark I, a następnie w 1959 roku Mark II.

W 1960 roku firma Jaguar przejęła udziały w niemieckim koncernie Daimler Motor Company. Rok później zaprezentowany został model E-Type, a w 1966 roku po połączeniu z British Motor Corporation powstaje firma British Motor Corporation, która dwa lata później zmienia się w British Leyland Motor Corporation[1]. W 1968 roku zaprezentowany został pierwszy z serii samochodów luksusowych - model XJ6.

W 1984 roku w wyniku prywatyzacji Jaguar został odłączony od koncernu British Leyland Motor Corporation. Pięć lat później Jaguar zakupiony został przez amerykański koncern motoryzacyjny Ford Motor Company, dzięki czemu zbudowane zostały nowe modele - XK8, XKR oraz S-Type. W 1999 roku Jaguar staje się częścią Premier Automotive Group. W tym samym roku firma zaangażowała się w wyścigi Formuły 1, kupując Stewart GP Team który przyjął nazwę Jaguar Racing. Z powodu nieodniesienia żadnych sukcesów w 2004 roku team sprzedany został Red Bullowi[1].

W 2008 roku Ford Motor Company wystawił markę na sprzedaż. Nowym nabywcą Jaguara został indyjski koncern Tata Motors[1].

Modele samochodów | edytuj kod

Obecnie produkowane | edytuj kod

Modele nieprodukowane | edytuj kod

Samochody koncepcyjne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Mariusz Michalak: Jaguar - historia marki. motofakty.pl, 2014-02-11. [dostęp 2016-11-16].
Na podstawie artykułu: "Jaguar (motoryzacja)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy