Jak wam się podoba


Jak wam się podoba w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Scena z „Jak wam się podoba”, Francis Hayman, około 1750 roku

Jak wam się podoba (ang. As You Like It) – idylliczna komedia autorstwa Williama Szekspira z roku 1599 lub 1600. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.

Akcja tej sztuki osadzona jest w jednym z francuskich księstw, jednak większa jej część rozgrywa się w pobliskim Lesie Ardeńskim, którego pierwowzorem był las z okolic Stratford-upon-Avon, czyli z rodzinnych stron Szekspira.

Szekspir był wielokrotnie krytykowany za tę sztukę (m.in. przez Lwa Tołstoja), przede wszystkim za to, że stara się w niej podporządkować widzowi i zaspokoić jego gusta, o czym świadczyć może już sam tytuł. Mimo to, komedia ta pozostaje do dziś jedną z najczęściej wystawianych na scenie sztuk Szekspira.

Najbardziej znanym cytatem z tej sztuki jest fragment aktu II: „Świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają.”[1] W oryginale i całości brzmi on następująco:
All the world's a stage,
And all the men and women merely players:
They have their exits and their entrances.

Dzieło to było pięciokrotnie ekranizowane, po raz pierwszy w 1936, po raz ostatni w 2006 przez Kennetha Branagha.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Tłumaczenie: Leon Ulrich
Kontrola autorytatywna (sztuka teatralna):
Na podstawie artykułu: "Jak wam się podoba" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy