Jakub Szydłowski


Jakub Szydłowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 24 mar 2021. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jakub Szydłowski podczas spektaklu Upiór w operze.

Jakub Szydłowski (ur. 30 marca 1974) – polski aktor musicalowy i dubbingowy. Współpracował z Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, Teatrem Studio Buffo, Teatrem Komedia i Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie. Reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Absolwent liceum muzycznego w Szczecinie i Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, gdzie grał główne role w spektaklach: „Hair” (Nagroda za debiut roku), „Muzyka Queen”, „Sen nocy letniej” oraz w licznych koncertach. Gościnnie występował jako Bernardo w „West Side Story” w Schwedt w Niemczech i jako Riff w szczecińskiej wersji tego musicalu.

Współpracował z Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, gdzie zagrał Mackie Majchra w „Operze za trzy grosze”, a także brał udział w koncertach TVP: „Kombinat” i „Gorączka Warszawska”. Występował także przed szwajcarską publicznością grając główną rolę w oryginalnej wersji musicalu „Hair”. Od października 2004 grał Ojca Laurentego w produkcji Teatru Studio BuffoRomeo i Julia”.

Na deskach Teatru Muzycznego „Roma” wystąpił w spektaklach:

Występował także w Teatrze Komedia w spektaklach:

W 2011 nagrał utwór pt. „Analiza” z wokalistką Malwiną Kusior. W 2014 wyreżyserował na deskach warszawskiego Teatru Rampa musical Rent[1]. Wyreżyserował na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej spektakl muzyczny Mariusza Urbanka „Brzydki kaczorek”.

Od roku 2020 pełni funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Teatru Muzycznego w Łodzi[2][3].

Życie prywatne | edytuj kod

Jest mężem aktorki Joanny Pietrońskiej. Mają syna Jana.

Dyskografia | edytuj kod

Praca w teatrze | edytuj kod

Teatr TV | edytuj kod

Przed kamerą | edytuj kod

Polski dubbing | edytuj kod

Śpiew piosenek

Reżyseria dubbingu

Programy TV

  • Odlot” – TV 4 (prowadzenie)

Przypisy | edytuj kod

  1. „Rent” (pol.). Teatr Rampa. [dostęp 2020-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-05-18)].
  2. Dariusz Pawłowski (2019-09-07): Jakub Szydłowski szefem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi (pol.). „Dziennik Łódzki”. [dostęp 2020-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-23)].
  3. Jakub Szydłowski został nowym dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi (pol.). Radio Łódź. [dostęp 2020-02-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-23)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jakub Szydłowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy