Jakuck


Na mapach: 62°02′N 129°44′E/62,033333 129,733333

Jakuck w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jakuck (ros. Якутск Jakutsk, jak. Дьокуускай Dźokuuskaj) – miasto w północno-wschodniej Syberii, nad rzeką Leną, położone na jej lewym brzegu.

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Miasto zostało założone w 1632 przez Piotra Beketowa jako warowna twierdza kozacka. Obecnie jest stolicą i największym miastem Jakucji. Stanowi ważny ośrodek administracyjny, naukowo-kulturalny oraz przemysłowy północno-wschodniej Syberii. Działają tu port lotniczy Jakuck, lotnisko Magan oraz port rzeczny na Lenie.

W Jakucku znajduje się muzeum mamutów. Miasto jest położone na wiecznej zmarzlinie (wszystkie budynki muszą być posadowione na palach), w niedużej – jak na warunki syberyjskie – odległości (900 km) od bieguna zimna półkuli północnej (Wierchojańsk, -70 °C). Klimat ma wybitnie kontynentalny: bardzo długa i mroźna zima (średnia temperatura dnia w styczniu -38,6 °C, absolutne minimum -64,4 °C odnotowano w lutym 1891 r.), krótkie, acz ciepłe lato (średnia temperatura dnia w lipcu +19,5 °C, absolutne maksimum +38,4 °C odnotowano w lipcu 2011 r.)[1].

Ludność stanowią głównie Rosjanie oraz Jakuci. Miasto jest siedzibą eparchii jakuckiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Przemysł wydobywczy (diamenty, złoto), spożywczy, garbarski, metalowy. Złoża diamentu w Jakucku eksploatowane od 1983 r.

Transport | edytuj kod

  • Podobnie jak w reszcie Jakucji, nie istnieje tu jeszcze żadna przeprawa mostowa przez Lenę; w zimie przejazd jest możliwy dzięki zamarznięciu rzeki; latem, w sprzyjających warunkach (przy braku zatorów lodowych lub stanu powodziowego) działa prom.
  • Port lotniczy Jakuck
  • Yakutia Airlines – linia lotnicza
  • Planowane jest połączenie kolejowe z BAM-em, zarówno do Jakucka właściwego (po wybudowaniu pierwszego mostu, 3-kilometrowego drogowo-kolejowego, przez Lenę w Jakucji; budowa miała mieć miejsce w latach 2009-2013 w miejscu 40 km na południe od miasta w okolicy wsi Staraja Tabaga, ale została odłożona poza 2020 r. [2]ze względu na przerzucenie środków na budowę mostu na Krym w Cieśninie Kerczeńskiej[3]), a także odnogą, bez przeprawy przez Lenę, do Niżnego Bestiachu, leżącego na wschodnim brzegu naprzeciw miasta (obecnie północna odnoga BAM-u została dociągnięta do punktu 260 km na południe od Jakucka, nieco na północ od Tommotu)[4].

Nauka i oświata | edytuj kod

W mieście znajduje się Sacha Państwowa Akademia Pedagogiczna, uniwersytet (założony w 1956), Instytut Badania Wiecznej Zmarzliny.

Sport | edytuj kod

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Pogoda.ru
  2. По мнению Владимира Путина, строительство моста через реку Лена в Якутии нецелесообразно, yakutsk.bezformata.ru [dostęp 2016-03-21] .
  3. Путин: строительство моста через Лену требует дополнительного обоснования, yakutsk.bezformata.ru [dostęp 2016-03-21] .
  4. "In 2009 construction of the Bridge through Lena River will begin", Republic of Sakha Information Portal, 29 marca 2007, przedruk artykułu prasowego (autor: Aleksey Dmitriev, gazeta: Yakutia). Link sprawdzony 2008-01-13. (ang. • ros.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (jednostka podziału terytorialnego Rosji):
Na podstawie artykułu: "Jakuck" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy