James Gaines


James Gaines w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Gaines, także Jaimes Gaines, Jim Gaines i James Gainers, właśc. James Larry M. Gaines Jr. (ur. 18 maja 1955 w Maui) – amerykańsko-filipiński aktor charakterystyczny, rzadziej scenarzysta, a okazjonalnie reżyser filmowy.

Kariera | edytuj kod

W latach osiemdziesiątych grywał głównie w niskobudżetowych filmach akcji, z których wiele wyprodukowała na Filipinach wytwórnia Silver Star Film Company (na Filipinach znana pod nazwą Kinavesa). Często współpracował z reżyserami Teddym Page’em i Johnem Gale’em. Wystąpił w kilku projektach z Romano Kristoffem, Bruce’em Barone’em oraz Mikiem Montym. Był wówczas jednym z bardziej płodnych aktorów występujących w filipińskich filmach klasy B.

Pracował dla amerykańskich i włoskich filmowców kręcących swoje filmy na Filipinach. Jednym z europejskich reżyserów, którzy na ziemiach filipińskich realizowali swoje artystyczne wizje, był Bruno Mattei. Gaines wystąpił w siedmiu jego filamch (w trzech ostatnich w latach 20062007), w tym w popularnych filmach akcji Strike Commando (1987), Strike Commando 2 (1988) i Cop Game (1988).

Wybrana filmografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "James Gaines" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy