James Glancy


James Glancy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

James Glancy (ur. 1982) – brytyjski wojskowy, przedsiębiorca i polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Studiował historię na Uniwersytecie Oksfordzkim[1]. Przez dziesięć lat był zawodowym wojskowym. Służył w Royal Marines, a w ramach tej formacji w Special Boat Service. Brał udział m.in. w trzech misjach brytyjskiego kontyngentu w Afganistanie. W 2012 wyróżniony odznaczeniem wojskowym Conspicuous Gallantry Cross[2][3].

Po odejściu ze służby współtworzył i został dyrektorem zarządzającym AnotherDay, przedsiębiorstwa doradczego w zakresie ryzyka międzynarodowego[1][3]. Zaangażował się w działalność społeczną na rzecz ochrony środowiska, m.in. jako dyrektor organizacji Veterans 4 Wildlife. Był prowadzącym program Shark Week w Discovery Channel. Został członkiem Królewskiego Towarzystwa Geograficznego[2].

W 2019 związał się z nowo powstałym ugrupowaniem Brexit Party[2]. W wyborach w tym samym roku z listy tej partii uzyskał mandat eurodeputowanego IX kadencji[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Who We Are (ang.). another-day.com. [dostęp 2019-05-26].
  2. a b c Martin Robinson: Farage reveals new Brexit Party candidates including an SBS officer who won the military's second highest medal, an ex-Communist and a charity worker – as Tories predict a wipeout (ang.). dailymail.co.uk, 23 kwietnia 2019. [dostęp 2019-05-26].
  3. a b James Glancy (ang.). militaryspeakers.co.uk. [dostęp 2019-05-26].
  4. The UK’s European elections 2019 (ang.). bbc.com. [dostęp 2019-05-31].
Na podstawie artykułu: "James Glancy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy