Jan Baptysta Czempiński


Jan Baptysta Czempiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przywilej nobilitacyjny Jana Baptysty Czempińskiego wydany przez Stanisława Augusta Poniatowskiego

Jan Baptysta Chrzciciel Czempiński herbu Lew z Laurem (ur. 1721 w Warszawie, zm. 7 lutego 1786) – lekarz Szkoły Rycerskiej, sekretarz królewski pochodzenia mieszczańskiego, nobilitowany przez Sejm Rozbiorowy, wykonał pierwsze szczepienie na ospę prawdziwą w Polsce.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1721 roku w rodzinie mieszczańskiej w Warszawie. Ukończył szkoły jezuickie w Warszawie, a następnie Uniwersytet Padewski, gdzie w 1744 roku uzyskał tytuł doktora filozofii i medycyny. Po powrocie do Polski otworzył praktykę lekarską oraz został sekretarzem królewskim. W 1767 roku został lekarzem Szkoły Rycerskiej w Warszawie. W 1769 roku w Szpitalu Dzieciątka Jezus wykonał wraz z Troszlem pierwsze w Polsce szczepienie przeciwko ospie prawdziwej. Nobilitowany na sejmie w 1775 roku, przywilej nobilitacyjny otrzymał w 1781 roku od Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zebrany z cieszącej się dużym uznaniem praktyki lekarskiej kapitał 200 000 złotych polskich stracił w wyniku inwestycji budowlanej[1].

Życie prywatne | edytuj kod

Syn mieszczanina i sekretarza królewskiego Ambrożego Tomasza Czempińskiego i Teresy. Żonaty trzykrotnie, pierwsze małżeństwo z Magdaleną Miller (ok. 1750), z którą miał jednego syna Pawła, z drugą żoną nieznaną z imienia nie miał dzieci, natomiast z trzecią żoną Prowidencją Fontaną herbu Fontana miał piętnaścioro dzieci, z czego przeżyło dziewięcioro[1][2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Aleksander Maciesza: Polski Słownik Biograficzny. T. IV: (Chwalczewski Jerzy – Dąbrowski Ignacy). Kraków: Polska Akademia Umiejętności, 1938.
  2. Marek Jerzy Minakowski: Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl). Wielka Genealogia Minakowskiego, 2018-08-13. [dostęp 2018-08-13].
Tekst na podstawie Polskiego Słownika Biograficznego z tomów wydanych przed ponad 70 laty, którego autorem jest Aleksander Maciesza, a jego teksty nie są już objęte prawem autorskim w zakresie majątkowym; może wymagać uaktualnienia. Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Baptysta Czempiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy