Jan Benedek


Jan Benedek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Benedek (ur. 8 kwietnia 1968[1] w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, gitarzysta i wokalista, producent muzyczny.

Profesjonalne granie zaczął w zespole Tilt w którym grał przez pół roku. W latach 1990-1993, po rozwiązaniu Tiltu, grał w reaktywowanym przez niego i Muńka Staszczyka zespole T.Love. Jest autorem wszystkich kompozycji z albumów Pocisk miłości i King (m.in. przebojów „Warszawa” i „King”, które dotarły do 1 miejsca Listy Przebojów Trójki). Po odejściu z T.Love pojawiał się jeszcze z zespołem jako gość na koncertach i kompozytor utworów. Był również twórcą lub współtwórcą takich formacji jak Diabły i Anioły, Suka czy Bum Bum, którego singel „Tequila” pojawił się w Radiostacji.

W 2002 roku założył wraz z perkusistą T.Love, Sidneyem Polakiem, grupę Warsaw, która wylansowała przebój „68”, wykorzystany (w angielskiej wersji językowej) w reklamach (telefony w sieci „Plus”, witaminy „Vigor”). Do piosenki został nakręcony również teledysk. W 2003 roku muzyk wziął udział w Krajowych Eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Here Comes Your Time”.

Zespół jednak nie wydał płyty i rozpadł się. W 2006 roku Benedek wydał solowy album Oldschool Party, inny w brzmieniu niż wcześniejsze dokonania, nawiązujący do takich wykonawców jak np. Iggy Pop, The Rolling Stones czy The Clash.

W roku 2009 rozpoczął prace nad kompozycjami do solowych utworów Muńka Staszczyka. Również w tym roku został patronem oraz jurorem internetowego cyklu dla młodych zespołów rockowych „Hallo, tu Londyn”, organizowanym przez Stowarzyszenie Colere.pl. Nazwa cyklu pochodzi od tytułu piosenki, którą Benedek nagrał na swojej solowej płycie „Oldschool Story”.

Przypisy | edytuj kod

  1. LeszekL. Gnoiński LeszekL., JanJ. Skaradziński JanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 419, ISBN 83-7129-570-7, OCLC 43868642 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Benedek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy