Jan Burbon


Jan Burbon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan, hrabia Barcelony, właśc. Juan Carlos Teresa Silverio Alfonso de Borbón y Battenberg (ur. 20 czerwca 1913 w San Ildefonso w prowincji Segowia, zm. 1 kwietnia 1993 w Pampelunie) – hiszpański arystokrata, hrabia Barcelony z dynastii Burbonów. Syn króla Hiszpanii Alfonsa XIII i Wiktorii Eugenii Battenberg.

Spis treści

Zarys biografii | edytuj kod

Urodził się w pałacu w San Ildefonso jako trzeci syn króla Hiszpanii Alfonsa XIII. Jego ojciec został obalony i zmuszony do udania się na wygnanie – 14 kwietnia 1931 w Hiszpanii proklamowano republikę. Został wyznaczony na następcę ojca w miejsce starszych braci: najstarszy – następca tronu Don Alfonso zmarł na hemofilię po wypadku samochodowym, podobnie jak najmłodszy – Gonzalo, drugi syn – Don Jaime był głuchoniemy.

Służył w brytyjskiej Royal Navy w Bombaju. W marcu 1935 zdał egzaminy z uzbrojenia i nawigacji, i otrzymałby rangę porucznika brytyjskiej floty, gdyby tylko zrzekł się hiszpańskiego obywatelstwa – czego odmówił. Swoją przyszłą żonę, Marię de las Mercedes, poznał 14 stycznia 1935, na przyjęciu u króla WłochWiktora Emanuela III, dzień przed ślubem swojej siostry infantki Beatriz. Ożenił się z nią 12 października 1935, w Rzymie. Jan z rodziną zamieszkał w Cannes i Rzymie. Tuż przed narodzinami swojego najstarszego syna, Jan udał się na polowanie, ponieważ lekarz opiekujący się jego żoną twierdził, że dziecko urodzi się dopiero za kilka tygodni. Kiedy Jan dowiedział się o narodzinach syna, tak spieszył się do szpitala, że złamał w samochodzie oś. Po wybuchu II wojny światowej rodzina przeniosła się do Lozanny, gdzie mieszkała królowa Ena (Wiktoria Eugenia), potem długo mieszkali w Estoril w Portugalii.

Najstarszy syn Jana został wybrany przez generała Francisco Franco na króla Hiszpanii z pominięciem samego Jana, który przez Franco był uważany za zbyt liberalnego. Obecnie głową rodu Kapetyngów jest natomiast Ludwik, wnuk Jakuba (Don Jaime).

Odznaczenia | edytuj kod

Genealogia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Boletín Oficial del Estado
  2. Boletín Oficial del Estado
  3. República Portuguesa
  4. Sagrada Orden Constantiniana de San Jorge
  5. Córka Wiktorii Hanowerskiej
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Burbon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy