Jan Chrzciciel Zhu Wurui


Jan Chrzciciel Zhu Wurui w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Św. Jan Chrzciciel Zhu Wurui (chiń. 朱五瑞若翰) (ur. 1883 r. w Zhujiahe, Hebei w Chinach – zm. 19 sierpnia 1900 r. w Lujiazhuang, Hebei) – święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Urodził się w powiecie Qin w prowincji Hebei. Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. 18 sierpnia 1900 r., gdy wioska w której mieszkał, została opanowana przez powstańców, on potajemnie wyśliznął się, żeby ostrzec katolików z innych wsi. Został schwytany w drodze i aresztowany przez prefekta krajowego. Był przesłuchiwany, ale nie wyrzekł się wiary i został wydany w ręce powstańców na śmierć. Wyprowadzili go za wieś, ścieli i powiesili jego głowę na drzewie jako przestrogę dla innych katolików.

Dzień jego wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Został beatyfikowany 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia | edytuj kod

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 82.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jan Chrzciciel Zhu Wurui" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy