Jan Egil Storholt


Jan Egil Storholt w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Egil Storholt (ur. 13 lutego 1949 w Meldal) – norweski łyżwiarz szybki, złoty medalista olimpijski i czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Największy sukces w karierze Jan Egil Storholt osiągnął podczas igrzysk olimpijskich w Innsbrucku w 1976 roku, gdzie zwyciężył w biegu na 1500 m. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio Jurija Kondakowa z ZSRR oraz Holendra Hansa van Heldena. Na tych samych igrzyskach był też między innymi dziewiąty na 5000 m i czternasty na dwukrotnie dłuższym dystansie. Na rozgrywanych cztery lata później igrzyskach w Lake Placid jego najlepszym wynikiem była szósta pozycja w biegu na 1500 m.

W 1977 roku zdobył srebrny medal na wielobojowych mistrzostwach świata w Heerenveen, przegrywając tylko z Amerykaninem Erikiem Heidenem. Wynik ten powtórzył na mistrzostwach świata w Göteborgu w 1978 roku i rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Oslo, za każdym razem ulegając tylko Heidenowi. Ostatni medal wywalczył na wielobojowych mistrzostwach świata w Oslo w 1981 roku, gdzie był trzeci za dwoma rodakami: Amundem Sjøbrendem i Kayem Stenshjemmetem. W wieloboju był też mistrzem Europy (ME 1977 i ME 1979) i Norwegii (1979).

Dwa razy bił rekordy świata[1].

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Speed Skating News: Skater business card of Jan Egil Storholt (ang.)
Na podstawie artykułu: "Jan Egil Storholt" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy