Jan Głazek


Jan Głazek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Głazek (ur. 1856, zm. 1938) − polski nauczyciel, urzędnik i samorządowiec, prezydent miasta Częstochowy w latach 1902−1915.

Życiorys | edytuj kod

Jan Głazek urodził się 6 września lub października 1856 roku w Leszczach k. Buska jako syn włościanina Kacpra i Katarzyny z Gierczaków. Ukończył kurs pedagogiczny w Solcu Iłżeckim i w roku 1874 został nauczycielem w szkole w Górach Wysokich. Po zakończeniu kariery nauczycielskiej został sekretarzem w sądzie okręgowym w Sandomierzu, a w 1898 roku podjął pracę w urzędzie gubernialnym w Radomiu.

13 czerwca 1902 roku, po śmierci częstochowskiego prezydenta Piotra Wnorowskiego, został mianowany jego następcą. W czasie swojej pracy starał się dbać o rozwój miasta, pomimo podporządkowania gubernatorowi. W 1908 roku zaangażował się w prace organizacyjne przy Wystawie Przemysłu i Rolnictwa, którą zorganizowano w 1909 roku, z jego inicjatywy miasto przyznało komitetowi organizacyjnemu wystawy 7000 rubli.

W okresie okupacji niemieckiej i przez pierwsze lata niepodległości (do 1919 r.) pracował w zarządzie miasta, a potem jako radca w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Państwowych.

Zmarł 1 kwietnia 1938 roku w Częstochowie i został pochowany na Cmentarzu Kule w Częstochowie.

Odznaczenia
Życie prywatne

Żonaty z Ewą Tarło, miał ośmioro dzieci. Jego synem był Wacław Głazek, oficer POW i prezydent Łodzi.

Bibliografia | edytuj kod

Prezydenci miasta Częstochowa

  1. a b c d e f komisarz
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Głazek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy