Jan Grygiel (1908–1943)


Jan Grygiel (1908–1943) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Grygiel, ps. Orzeł (ur. 2 lutego 1908 w Gorajcu[1], zm. w marcu 1943 tamże) – polski działacz ruchu ludowego, w czasie II wojny światowej komendant obwodu Biłgoraj Okręgu Lublin Batalionów Chłopskich.

Życiorys | edytuj kod

Przed wybuchem II wojny światowej uzyskał wykształcenie podstawowe. Pracował jako rolnik i krawiec. Był członkiem Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici” i Stronnictwa Ludowego. Organizował cywilne i wojskowe struktury ruchu ludowego na terenie powiatu biłgorajskiego. Należał do SL „Roch”, Chłopskiej Straży i Batalionów Chłopskich. Od 1940 do marca 1943 sprawował funkcję komendanta obwodu biłgorajskiego BCh. Brał udział w licznych akcjach zbrojnych, zwłaszcza podczas powstania zamojskiego. Został zadenuncjowany i aresztowany wraz z żoną, która została śmiertelnie pobita w śledztwie. Jan Grygiel zbiegł z transportu więźniów i schronił się w rodzinnym domu, gdzie został zamordowany przez pospolitych bandytów wraz ze swymi rodzicami i Janem Mazurkiem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marian Wojtas podaje: W Gorajcu pow. zamojski. W okolicach Zamościa obecnie znajdują się cztery wyodrębnione administracyjnie, lecz ściśle ze sobą sąsiadujące miejscowości z członem Gorajec w nazwie.

Bibliografia | edytuj kod

  • Marian Wojtas: Słownik biograficzny żołnierzy Batalionów Chłopskich: IV Okręg Lublin. Lublin: Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Batalionów Chłopskich, 1998, s. 183–184. ISBN 83-85223-60-6.
Na podstawie artykułu: "Jan Grygiel (1908–1943)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy