Jan Orleański (książę Vendôme)


Jan Orleański (książę Vendôme) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Karol Piotr Maria Orleański, Delfin Francji, Książę Vendôme (ur. 19 maja 1965 w Paryżu) – francuski arystokrata, drugi syn Henryka VII, orleańskiego pretendenta do tronu Francji, hrabiego Paryża i księżniczki Marii Teresy Wirtemberskiej.

Jego dziadkiem ze strony ojca był Henryk, hrabia ParyżaHenryk VI (1908–1999). Dziadkiem ze strony matki był Filip Albert, książę Wirtembergii – pretendent do tronu Wirtembergii jako Filip II (1893–1975).

27 września 1987 Jan otrzymał od swojego dziadka – Henryka VI, tytuł księcia Vendome. Miał starszego brata – Franciszka, hrabiego Clermont, który podobnie jak ich siostra – Blanka, cierpiał na toksoplazmozę. Henryk VII rozwiódł się cywilnie z matką Jana i Franciszka, i ożenił ponownie, ale drugiego małżeństwa za ważne nie uznał ani kościół ani Henryk VI. Większość Orleanistów uważa Jana od 19 czerwca 1999 (dnia śmierci Henryka VI i „wstąpienia na tron” Henryka VII) za następcę tronu z pominięciem Franciszka. Inni w ogóle nie uznają rządów Henryka VII. Oficjalnie Jan ma trzecie miejsce w linii orleańskiej sukcesji „francuskiego tronu”, mimo że 2006 Franciszek zrzekł się na jego korzyść tytułu delfina Francji.

Jan studiował na Sorbonie i ukończył studia tytułem magistra z filozofii. Potem studiował prawo, jego specjalizacją były stosunku międzynarodowe. Studia zakończył w Los Angeles, w Kalifornii. Aby zabezpieczyć Jana finansowo jako przyszłą głowę Rodziny Orleańskiej, jego babcia – Izabella Orleańska-Bragança przekazała mu swoją część rodzinnego majątku. Jan został właścicielem większej części lasu w Nouvion-in-Thiérache. W czerwcu 2003 założył stowarzyszenie Ludzie Francji (franc. Gens de France), aby „wspierać relacje międzyludzkie…”.

Jeśli Jan zostanie w przyszłości pretendentem do tronu Francji, będzie znany jako Jan IV.

Małżeństwo | edytuj kod

31 grudnia 2000 ogłoszono zaręczyny Jana z księżniczką Tatjaną Oldenburg (ur. 1974), młodszą siostrą Eiliki Oldenburg – żony arcyksięcia Georga Habsburga, młodszego syna Ottona Habsburga. Zaręczyny zerwano tuż przed ślubem – 11 czerwca 2001. Powodem były różne wyznania narzeczonych – ojciec Jana obawiał się komplikacji w sprawach sukcesji rodziny orleańskiej w razie przyjścia na świat pretendenta z matki ewangeliczki (co ciekawe, jego praprzodkinią była luteranka – Helena Mecklenburg-Schwerin).

20 marca 2009 w merostwie VII dzielnicy Paryża poślubił Philomenę de Tornos y Steinhart. Cywilnego ślubu młodej parze udzieliła minister sprawiedliwości Rachida Dati. Ślub kościelny odbył się 2 maja w Senlis (departament Oise), rodowej siedzibie dynastii Kapetyngów, gdzie w 987 roku Hugo Kapet został wybrany pierwszym królem z tej dynastii. Para ma pięcioro dzieci:

  • księcia Gastona Ludwika Antoniego Marię Orleańskiego (ur. 19 listopada 2009)
  • księżniczkę Antoninę Leopoldynę Joannę Marię Orleańską (ur. 28 stycznia 2012)[1]
  • księżniczkę Ludwikę Małgorzatę Eleonorę Marię Orleańską (ur. 30 lipca 2014)[2]
  • księcia Józefa Gabriela Dawida Marię Orleańskiego (ur. 2 czerwca 2016)[3]
  • księżniczkę Jacyntę Elżbietę Szarlottę Marię (ur. 9 października 2018)[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. http://princejeandefrance.fr/naissance Narodziny księżniczki Antoniny
  2. http://princejeandefrance.fr/naissance-de-la-princesse-louise-marguerite/ Narodziny księżniczki Ludwiki Małgorzaty
  3. http://princejeandefrance.fr/4eme-naissance-chez-le-duc-et-la-duchesse-de-vendome/ Narodziny księcia Józefa
  4. https://www.nobiliana.de/index.php?/topic/143956-princesse-jacinthe-dorleans-desc-france/&tab=comments#comment-294368/ Narodziny księżniczki Jacynty

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Orleański (książę Vendôme)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy