Jan Pakieła


Jan Pakieła w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Pakieła (ur. 20 stycznia 1939 w Sieczychach w powiecie wyszkowskim, zm. 27 czerwca 2008 w Przasnyszu) – polski ksiądz katolicki.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ks. Pakieła szkołę średnią ukończył w Wyszkowie. W 1957 wstąpił do Seminarium Duchownego w Płocku. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1963 w Płocku. Pracę duszpasterską rozpoczął na wikariacie w Cieksynie, gdzie pracował cztery lata do 1967. Następne 4 lata pracował w mławskiej farze, a od 1973 przez cztery lata w farze w Ciechanowie. 22 sierpnia 1977 otrzymał nominację na proboszcza w Świętym Miejscu. W 1982 zakończył budowę nowej plebanii a następnie rozpoczął budowę kościoła filialnego pod wezwaniem Św. Maksymiliana w Lipie. Na uczczenie roku jubileuszowego 2000 i początku trzeciego tysiąclecia zainicjował w 2002 budowę stacji drogi krzyżowej na placu przedkościelnym. Za "Wybitne zasługi dla Kościoła" Biskup Płocki Stanisław Wielgus mianował go kanonikiem Kapituły Płockiej.

W 2008 ciężko zachorował i nie odzyskawszy przytomności zmarł. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup Roman Marcinkowski.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Ks. Marek Makowski: Historia parafii w Świętym Miejscu. Przasnysz 2008

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jan Pakieła" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy