Jan Rajtar


Jan Rajtar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan Stanisław Rajtar (ur. 23 kwietnia 1939 w Folwarkach, zm. 25 lutego 2012[1]) – polski ekonomista i polityk, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył w 1962 studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie[2]. Był pracownikiem naukowym Katedry Ekonomiki Rolnictwa tej uczelni oraz Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Publikował prace z zakresu ekonomiki rolnictwa m.in. w „Zielonym Sztandarze”, był zastępcą redaktora naczelnego periodyku „Wieś Współczesna”[1].

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu puławskim z puli Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (należał do tej partii od 1962). Na koniec kadencji był członkiem Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Pracował w Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, której był zastępcą przewodniczącego, oraz w Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej[2]. Nie ubiegał się o reelekcję. Pozostał związany z PSL jako członek władz Stowarzyszenia Parlamentarzystów Ruchu Ludowego.

Był również doradcą prezesa zarządu i dyrektor departamentu w Banku Gospodarki Żywnościowej, a także wiceprezesem zarządu spółki prawa handlowego[1].

W 1980 otrzymał Złoty Krzyż Zasługi[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Zmarł Jan Rajtar. psl.org.pl, luty 2012. [dostęp 2015-07-31].
  2. a b Strona sejmowa posła X kadencji. [dostęp 2015-07-31].
  3. Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 2015-07-31].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan Rajtar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy