Jan Winnicki


Jan Winnicki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Janusz Gajos, 2012 r.

Jan Winnicki – postać filmowa odgrywana przez Janusza Gajosa w serialu Alternatywy 4, wyreżyserowanym przez Stanisława Bareję.

Jan Winnicki to najważniejsza „figura” w bloku, wysoki funkcjonariusz partyjny, bogaty człowiek, któremu po odejściu od żony przyszło się wyprowadzić z pięknej willi do nowo powstałego budynku wielokondygnacyjnego na Ursynowie. Jego mieszkanie jest luksusowo wyposażone i urządzone z przepychem, znajduje się w nim wiele antyków i obrazów, m.in. Bitwa pod Grunwaldem Matejki i dzieła Malczewskiego[1]. Samo znalezienie lokum odbywa się tak, jak na działacza partyjnego przystało, kosztem innych - w zamian za talony na samochód (Mirafiori dla prezesa i „sportowy wózek” dla syna prezesa) prezes spółdzielni przyznaje mu mieszkanie Cichockiego. W oczach mieszkańców jest przedstawicielem władzy z ludzką twarzą. Opowiada lokatorom nieprawomyślne dowcipy, pozwala na korzystanie z własnego telefonu działaczowi opozycji, profesorowi Rozwadowskiemu. Ma zawsze pełną lodówkę, telewizor na baterie i chętnie się tym dzieli, pod warunkiem jednak, że nie zakłóca to jego spokoju. Chętnie popiera różne inicjatywy, a swój punkt widzenia zmienia w zależności od zaistniałych okoliczności i osób, z którymi właśnie dyskutuje. Dużo obiecuje, mało daje. Jest hipokrytą, który co innego opowiada współmieszkańcom, a co innego na antenie telewizyjnej. W sytuacji trudnej (brak ogrzewania w bloku) wyprowadza się do byłej żony zostawiając lokatorów z problemem.

Po udzieleniu kontrowersyjnej wypowiedzi w telewizji o zaprzestaniu produkcji mięsa na okres trzech lat, został zesłany na polityczną banicję do Hondurasu.

W serialu ważną rolę odgrywa również wizytówka Winnickiego, na której widnieje wyłącznie jego imię i nazwisko - wszyscy wiedzą, jak ważna jest to osoba.

Postać Winnickiego oraz jego mieszkanie w bloku przy ul. Alternatywy 4 jest również wspomniane w innym serialu Stanisława Barei – „Zmiennicy”, a konkretnie w 12. odcinku pt. Obywatel Monte Christo. Pod koniec odcinka do mieszkania Winnickiego włamuje się złodziejaszek Ksywa (postać grana przez Jana Kobuszewskiego) i kradnie część przedmiotów, jak się później okazało, należących do byłego towarzysza Winnickiego (jak go określił jeden z urzędników prowadzących spis przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu) i przeznaczonych na licytację w związku z wyjazdem Winnickiego z Polski. Mieszkanie ostatecznie zostało zamurowane.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Winnicki (towarzysz partyjny), Alternatyw 4 [dostęp 2016-05-27] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jan Winnicki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy