Jan XVIII


Jan XVIII w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jan XVIII (łac. Ioannes XVIII, właśc. Giovanni Fasano, Phasianus), (ur. w Rzymie, zm. w 1009 tamże) – papież w okresie od 25 grudnia 1003 do czerwca 1009[1].

Życiorys | edytuj kod

Miał przydomek Fasanus (Kogut), a jego rodzice nosili imiona Ursus i Stefania[2]. Przed wyborem na Stolicę Piotrową był kardynałem-prezbiterem bazyliki św. Piotra, zaś jego elekcji dokonano przy wsparciu Jana Krescencjusza, przywódcy antycesarskiej opozycji w Rzymie, z którym mógł być spokrewniony[2].

Mimo zależności od rodu Krescencjuszy, Jan podejmował się działań reformacyjnych w Kościele – m.in. w 1004 roku przywrócił, usunięte wcześniej przez Benedykta VII, arcybiskupstwo Merseburga, a w 1007 utworzył biskupstwo w Bambergu[1]. Dokonał kanonizacji Pięciu Braci Męczenników i przesłał paliusze arcybiskupowi Canterbury Alphege'owi i arcybiskupowi Trewiru Megingaudusowi[2].

W nieznanych okolicznościach – prawdopodobnie przymuszony, zrezygnował z godności papieskiej i osiadł w klasztorze benedyktyńskim przy bazylice św. Pawła za Murami, gdzie wkrótce zmarł i został pochowany[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 67. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 194. ISBN 83-06-02633-0.
  3. Michał Gryczyński "Poczet papieży"

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan XVIII" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy