Jan van de Cappelle


Jan van de Cappelle w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania A Calm, 1654 Scena morska, 1650

Jan van de Cappelle (ochrzczony 25 lub 26 stycznia 1626 w Amsterdamie, pochowany 22 grudnia 1679 tamże) – holenderski malarz barokowy, marynista.

Był bogatym właścicielem farbiarni i szanowanym obywatelem, kolekcjonował dzieła sztuki i przyjaźnił się z Rembrandtem. Malarstwo traktował jako drugorzędne zajęcie, nie posiadał też formalnego wykształcenia i uważany jest za samouka. Malował przede wszystkim pejzaże i sceny morskie, wykonał też kilka zimowych krajobrazów[1].

Po śmierci Capelle okazało się, że zgromadził wielki zbiór dzieł sztuki m.in. miał 9 obrazów oraz 500 rysunków i rycin samego Rembrandta, ponadto 1300 dzieł innych mistrzów: Simona de Vliegera, Hendricka Avercampa i Jana van Goyena. Uważany jest dzisiaj za jednego z największych kolekcjonerów dzieł sztuki swoich czasów[2].

Nieliczne prace artysty eksponowane są m.in. w National Gallery w Londynie, Belwederze w Wiedniu i Rijksmuseum w Amsterdamie.

Przypisy | edytuj kod

  1. J. Paul Getty Trust – biografia (ang.). [dostęp 20.01.2009].
  2. World Wide Arts Resources – biografia (ang.). [dostęp 20.01.2009].

Bibliografia | edytuj kod

  • RobertR. Genaille RobertR. (red.), Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 45 .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jan van de Cappelle" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy