Janina-Barbara


Na mapach: 50°13′02″N 19°02′33″E/50,217222 19,042500

Barbara-Janina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Janina-Barbara) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara-Janina – dwa sztuczne zbiorniki wodne o powierzchni 4,02 ha (Barbara) i 1,78 ha (Janina) oraz ośrodek wypoczynkowy znajdujące się w zachodniej części katowickiej jednostki pomocniczej Giszowiec, w pobliżu ulicy Pszczyńskiej. Zbiorniki te leżą w zlewni Boliny Zachodniej, która jest dorzeczem Wisły i są one zasilane przez tą rzekę. Zbiorniki te wykształciły się na skutek osiadania terenu związanego z działalnością górniczą oraz spiętrzenia Boliny.

Obszar stawów jest jednym z obszarów cennym przyrodniczo Katowic, który nie jest objęty ochroną prawną. Tereny te stanowią fragmenty lasu łęgowego i występują tu stanowiska 4 gatunków roślin chronionych i 5 rzadkich, a także 6 gatunków chronionych płazów.

Zagospodarowanie zbiorników | edytuj kod

W 1977 roku władze kopalni Staszic rozpoczęły budowę ośrodka celem zapewnienia miejsca do wypoczynku i rekreacji dla swoich pracowników i mieszkańców Giszowca. W ośrodku stworzono dogodne warunki do uprawiania sportów, organizowano także festyny, gry i zabawy. Kompleks podzielony został na sześć części: kąpielisko, teren spacerowo-wypoczynkowy, tereny sportowe, miejsce rozrywek, teren zabaw dziecięcych i obszar handlowo-usługowy.

W kolejnych latach wytyczono alejki spacerowe, ścieżkę zdrowia, amfiteatr oraz inne obiekty. W 1971 roku przy kopalni Staszic powstała sekcja wędkarska, a przy tworzeniu ośrodka zarybiono staw Janina. W 1977 roku sekcję tą przekształcono w Koło Wędkarskie.

Przez park leśny w okolicy stawów Janina i Barbara przebiegają liczne trasy rowerowe. Zbiega się tam również kilka pieszych szlaków turystycznych PTTK:

Galeria | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Janina-Barbara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy