Janina Kumaniecka


Janina Kumaniecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janina Szymańska-Kumaniecka (ur. 7 czerwca 1940 w Warszawie, zm. 2 listopada 2007 w Warszawie) – polska dziennikarka, publicystka i tłumaczka literatury pięknej.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Córka Ireny Wiernik i dziennikarza Zygmunta Szymańskiego, siostra Mikołaja Szymańskiego. Studiowała na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie studiów pracowała w Expresie Wieczornym, następnie w wydawnictwie Wiedza Powszechna (redakcja i opracowywanie słowników). Pisała o teatrze telewizji w tygodniku Ekran. W latach 19911995 konsul ds. polonijnych Ambasady Polskiej w Wiedniu. W 2003 była członkiem jury międzynarodowej prasy filmowej podczas festiwalu filmowego w Wenecji. W ostatnich latach życia pracowała w redakcji miesięcznika Nowaja Polsza, gdzie prowadziła stałą rubrykę kulturalną. Współpracowała z wydawanym w Londynie pismem Tydzień Polski. Tłumaczka literatury pięknej i eseistycznej z języków: francuskiego, angielskiego i niemieckiego.

Zamężna z Jerzym Kumanieckim (1938-1991), synem Kazimierza Kumanieckiego, historykiem, autorem prac z dziedziny stosunków polsko-rosyjskich i polsko-radzieckich. Mieszkała w Warszawie przy ulicy Sewerynów, przez wiele lat działała we władzach Spółdzielni Mieszkaniowej Profesorów UW. Była członkiem Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Pochowana 14 listopada 2007 na Cmentarzu Powązkowskim.

Twórczość | edytuj kod

Przekłady (wybór) | edytuj kod

Prace edytorskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Janina Kumaniecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy