Janusz Laskowski


Janusz Laskowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Janusz Laskowski, właściwie Jan Adam Laskowski (ur. 5 stycznia 1946 w Pożarkach) – polski piosenkarz muzyki rozrywkowej, kompozytor i aranżer.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Dzieciństwo spędził w swojej rodowej miejscowości, która po II wojnie światowej przydzielona została ZSRR, deportowany do "nowej" Polski w 1957 r.

Karierę piosenkarską rozpoczął w latach 60. ubiegłego stulecia. Debiutował jako piosenkarz i kompozytor w amatorskim zespole Ananasy w Białymstoku. W 1967 r. prowadził własny zespół Dacyty. W tamtych latach jego niezbyt profesjonalne nagrania wydawane były w dużej liczbie na pocztówkach dźwiękowych (np. "Przepustka")[1], dzięki którym zdobył rzesze miłośników.

Piosenki, które zdobyły popularność w jego wykonaniu to: Beata z Albatrosa, Żółty jesienny liść, Kolorowe jarmarki (Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Publiczności na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 1977).

Jego piosenki zajmowały wysokie pozycje na radiowych i telewizyjnych listach przebojów. Otrzymał Złotą i Platynową płytę.

Wielokrotnie koncertował dla Polonii – zarówno w krajach europejskich, jak i w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Australii.

Laskowski jest także działaczem charytatywnym. Wspiera działalność instytucji związanych z Kościołem katolickim. Jest częstym gościem koncertów i uroczystości religijnych.

Dyskografia | edytuj kod

Albumy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Przepustka

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Janusz Laskowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy