Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej


Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej (ang. Jarhead) — film produkcji amerykańskiej z 2005 roku w reżyserii Sama Mendesa oparty na książce Anthony'ego Swofforda Jarhead.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Twórcy | edytuj kod

Opis fabuły | edytuj kod

Film powstał na podstawie książki Anthony’ego Swofforda, w której opisuje on własne przeżycia z czasów kiedy to jako 20-letni rekrut został wysłany do Arabii Saudyjskiej aby walczyć w I wojnie w Zatoce Perskiej. Wojna jest ukazana oczyma młodych żołnierzy plutonu dowodzonego przez sierżanta Sykesa, podekscytowanych i przerażonych nadchodzącą walką. W czasie oczekiwania na działania zbrojne żołnierze ci urozmaicają sobie czas grą w piłkę, oglądaniem telewizji, czasopismami pornograficznymi oraz bójkami między sobą. Anthony "Swoff" Swofford trafił do wojska, ponieważ nie dostał się do college'u. Jest on bierny i obojętny na otaczającą go rzeczywistość. W wojsku zaprzyjaźnia się z Troyem, dla którego przynależność do marines jest sensem i treścią życia.

Wojna, na którą czekają żołnierze, ma być ich ostatecznym żołnierskim testem. Gdy nadchodzi, zachowują się jakby oglądali film i nie wiedzą co robić. Wojna przedstawiona w książce jak i filmie różni się od wojny przedstawionej w telewizyjnych programach informacyjnych.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy