Jarosław Flis


Jarosław Flis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jarosław Flis (ur. 1967) – polski socjolog, nauczyciel akademicki, publicysta i komentator polityczny, doktor habilitowany nauk społecznych.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Ukończył studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim[1]. W 2002 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, w oparciu o rozprawę zatytułowaną Uspołecznienie strategii rozwoju regionalnego na przykładzie Małopolskiej listy szans uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o zarządzaniu. W 2016 na UJ na podstawie rozprawy pt. Złudzenia wyboru. Społeczne wyobrażenia i instytucjonalne ramy w wyborach do sejmu i senatu otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk społecznych[2]. Zawodowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Doszedł do stanowiska profesora uczelni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ[2]. Wszedł w skład powołanego na UJ zespołu Centrum Badań Ilościowych nad Polityką[3].

W pracy naukowej specjalizuje się w zakresie public relations, socjologii polityki oraz kwestiach związanych z zarządzaniem instytucjami publicznymi.

Między 1993 a 2003 był zatrudniony w administracji publicznej jako rzecznik prasowy prezydenta Krakowa, doradca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (w okresie rządu Jerzego Buzka) oraz doradca w małopolskim urzędzie marszałkowskim[1]. Jako publicysta został stałym komentatorem „Tygodnika Powszechnego[4]. Jest autorem artykułów publikowanych przez „Gazetę Wyborczą”, „Rzeczpospolitą” i inne czasopisma, a także regularnym komentatorem w prasie, radiu i telewizji[1].

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015)[5]. W 2021 otrzymał (wraz z Wojciechem Słomczyńskim i Dariuszem Stolickim) nagrodę Duncan Black Prize, przyznawaną przez amerykańskie towarzystwo ekonomiczno-politologiczne Public Choice Society za najlepszy artykuł opublikowany w czasopiśmie „Public Choice” w 2020[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Paneliści III Polsko-Niemieckich Dni Mediów. dnimediow.org. [dostęp 2011-10-26].
  2. a b Dr hab. Jarosław Flis, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2021-01-03] .
  3. Zespół CBIP. uj.edu.pl. [dostęp 2021-01-30].
  4. Jarosław Flis. Własnym głosem. tygodnik.onet.pl. [dostęp 2011-10-26].
  5. M.P. z 2015 r. poz. 888.
  6. Mariusz Kopiejka: Trzech naukowców z UJ z Nagrodą Duncana Blacka. uj.edu.pl, 26 stycznia 2021. [dostęp 2021-01-30].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Jarosław Flis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy