Jaskinia Głęboka (Podlesice)


Na mapach: 50°34′31″N 19°31′28″E/50,575278 19,524583

Jaskinia Głęboka (Podlesice) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaskinia Głębokajaskinia w Górze Zborów na Wyżynie Częstochowskiej, w obrębie wsi Podlesice w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce[2].

Jaskinia ma długość 170 m i głębokość 12,5 m[1]. Nad wejściem do jaskini wznoszą się wapienne skały zwane Kruczymi Skałami i Dwoistą Basztą[3]. Jaskinia znajduje się w obrębie utworzonego w 1957 r. rezerwatu przyrody Góra Zborów. Obszar jaskini to najbardziej zdewastowany rejon tego rezerwatu. Do lat 50. XX wieku był tutaj bowiem kamieniołom, w którym wydobywano szpat islandzki, popularnie zwany szpatem. W czasie II wojny światowej Niemcy przez krótki czas eksploatowali tutaj również wapienie. Szpat eksploatowano w dwóch miejscach. Przed wojną wydobywano go w tzw. Leju Szpatowców. Obecnie przez wyrobisko to wchodzi się do jaskini. Po wojnie wydobywano szpat w Komorze Południowej. Do dzisiaj widoczne są ślady działalności górników: otwory po wierceniach, kawałki połamanych nacieków i brył kalcytu. W wyniku prac górników w jaskini powstały 4 otwory (pierwotnie posiadała dwa)[4].

Prace górnicze spowodowały zmianę warunków mikroklimatycznych jaskini. Wskutek wybicia dodatkowych otworów i przecięcia głównego ciągu jaskini, jej prawie stała temperatura i duża wilgotność stały się dynamicznie zmienne w zależności od warunków zewnętrznych. Źle wpływa to na hibernujące w jaskini nietoperze i inne organizmy. Aby przywrócić stały mikroklimat jaskini zamurowano dwa otwory w dnie jaskini. Obecnie z powrotem odtwarza się stały mikroklimat. Nawet w najcieplejszych porach roku temperatura w jaskini nie przekracza 8 °C[4].

Jest to jedyna jaskinia w północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej udostępniona do turystycznego zwiedzania. Zwiedzanie jaskini z przewodnikiem. Bilety wstępu do jaskini i do rezerwatu sprzedaje kasa w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Podlesicach przy parkingu obok drogi nr 792 z Podlesic do Kotowic[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Adam Polonius, Jerzy Zygmunt, Krzysztof Mazik: Jaskinia Głęboka. W: Jaskinie Polski [on-line]. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. [dostęp 2019-12-28].
  2. Jura Krakowsko-Częstochowska. Część północna 1:52 000. Warszawa: ExpressMap, 20015. ISBN 978-83-88112-71-3.
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2018-05-19].
  4. a b Podlesice. Jaskinia Głęboka. [dostęp 2018-05-19].
  5. Na podstawie tablic informacyjnych przy Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Podlesicach
Na podstawie artykułu: "Jaskinia Głęboka (Podlesice)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy