Jaskinia lodowa


Jaskinia lodowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dobszyńska Jaskinia Lodowa Jaskinia lodowa w Islandii

Jaskinia lodowajaskinia, w której (w całej jaskini lub przynajmniej jej części) przez cały rok utrzymują się trwałe skupiska lodu lub nacieki lodowe. Z reguły wiąże się to z utrzymywaniem się w jaskini (lub w jej części) przez cały rok temperatur ujemnych lub nieznacznie tylko powyżej zera w ciepłym półroczu.

Jaskinie takie mają zawsze rozwinięcie pionowe, są z reguły jaskiniami ślepymi, a przynajmniej jeden z korytarzy jest ślepy. Nie posiadają aktywnych cieków wodnych, gdyż dopływająca woda o temperaturze zawsze powyżej zera ogrzewa jaskinię. W chłodnym półroczu w wyniku konwekcji swobodnej napływa do jaskini zimne powietrze (o większej od ciepłego gęstości), utrzymując w niej temperaturę poniżej zera w skali Celsjusza. Pozwala to na tworzenie się i utrzymywanie się w jaskini trwałych skupisk lodu z nawiewanego zimą śniegu (dość płytkie jaskinie, również we fliszu), z wody przeciekającej do wnętrza jaskini (pokrywy i nacieki lodowe) lub z wykraplającej się z powietrza pary wodnej.

Przykłady jaskiń lodowych:

Bibliografia | edytuj kod

  • WojciechW. Jaroszewski WojciechW., LeszekL. Marks LeszekL., AndrzejA. Radomski AndrzejA., Słownik geologii dynamicznej, Warszawa: Wydawnictwa geologiczne, 1985, ISBN 83-220-0196-7, OCLC 830183626 .
Na podstawie artykułu: "Jaskinia lodowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy