Jaunde


Na mapach: 3°52′N 11°31′E/3,866667 11,516667

Jaunde w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jaunde (ang. Yaounde, fr. Yaoundé) – stolica i drugie co do wielkości miasto Kamerunu – ludność: 2,4 mln (2012). Stolica departamentu Mfoundi. Położone na wyżynie w południowo-zachodniej części Kamerunu, na wysokości 730 m n.p.m.

Jaunde zostało założone w 1888 przez niemieckich handlarzy kością słoniową. W czasie I wojny światowej miasto było okupowane przez wojska belgijskie. W 1922 stało się stolicą terytorium mandatowego Ligi Narodów pod administracją francuską - Kamerunu Francuskiego. Po uzyskaniu niepodległości w 1960 Jaunde zostało stolicą kraju.

Ośrodek handlu i przemysłu tytoniowego, spożywczego, ceramicznego i drzewnego.

Węzeł transportowy - lotnisko międzynarodowe i krajowe, linie kolejowe do Ngaoundéré i Duala, prywatne linie autobusowe. Przez miasto przebiegają drogi krajowe nr 1, 2, 3 i 10.

Jaunde jest siedzibą instytucji rządowych i przedstawicielstw zagranicznych (w dzielnicy Bastos). Główne atrakcje to Kameruńskie Muzeum Sztuki (w klasztorze benedyktyńskim), Kameruńskie Muzeum Narodowe (w dawnym pałacu prezydenckim), Muzeum Afhemi, ogród zoologiczny (w dzielnicy Mvog-Betsi).

W mieście znajdują się Uniwersytet w Jaunde i Catholic University for Central Africa. Jest w nim stadion im. Ahmadou Ahidjo.

Jaunde jest siedzibą Kościoła Katolickiego Mariawitów w Kamerunie, znajduje się tutaj katedra mariawicka pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miejscowość):
Na podstawie artykułu: "Jaunde" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy