Jazz Carriers


Jazz Carriers w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jazz Carriers – polski zespół muzyczny grający jazz. Działał w latach 1971–1975. Łączył jazz tradycyjny z nowoczesnym.

Koncert poświęcony Sławomirowi Kulpowiczowi w studio Polskiego Radia w lutym 2009 - na scenie Jazz Carriers

Zespół ten został założony przez Zbigniewa Jaremkę jesienią 1971 roku. Jaremko został jego liderem i grał na saksofonie tenorowym. W skład grupy weszli też następujący muzycy:

Zespół zadebiutował w 1972 roku na Studenckim Festiwalu Jazzowym Jazz nad Odrą, gdzie odniósł sukces i otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów jazzu nowoczesnego. Niedługo później (również w roku 1972) zdobył złoty medal na festiwalu muzycznym w Přerov w Czechosłowacji, a na festiwalu muzyki jazzowej w Beek en Donk w Holandii został wybrany najlepszą grupą jazzową i uhonorowany tytułem zespołu ekstraklasy europejskiej.

W latach 1973–74 z powodzeniem występował na licznych koncertach (także za granicą, m.in. w Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, RFN) i festiwalach muzyki jazzowej (SFJ Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej Jazz Jamboree w Warszawie).

W 1973 roku nagrał płytę długogrającą Carry On! (Muza, Polish Jazz nr 34).

Z zespołem współpracowali też tacy muzycy, jak: Andrzej Dechnik (kontrabas), Paweł Jarzębski (kontrabas), Kazimierz Jonkisz (perkusja), Eryk Kulm (perkusja), Sławomir Kulpowicz (fortepian).

Bibliografia | edytuj kod

  • Jazz Carriers. W: Ryszard Wolański: Leksykon polskiej muzyki rozrywkowej. Warszawa: Agencja Wydawnicza "Morex", 1995. ISBN 83-86848-05-7.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Jazz Carriers w Katalogu Polskich Płyt Gramofonowych

Na podstawie artykułu: "Jazz Carriers" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy