Jazz w Ruinach


Jazz w Ruinach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hala Modeli GZUT - miejsce organizacji festiwalu od 2019 roku.

Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach jest organizowany od roku 2004 zawsze na początku sierpnia w miejscach o charakterze historycznym i postindustrialnym w Gliwicach[1]. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club, a pomysłodawcą Mirosław Rakowski. Od 2016 realizatorem festiwalu jest Daniel Ryciak.

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Od roku 2004 do roku 2018 festiwalu odbywał się w przestrzeniach Ruin Teatru Victoria w Gliwicach. Od roku 2019 odbywa się w Hali Modeli GZUT[2].

Jazz w Ruinach to festiwal młodych wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej, ale także młodych adeptów sztuki graficznej z całego świata. Idea festiwalu to łączenie sztuk, czyli propagowanie nowych twarzy i zjawisk w muzyce improwizowanej, około jazzowej, oraz w sztuce graficznej i sztukach wizualnych. Festiwal ma za zadanie tworzyć platformę porozumienia pomiędzy tymi dziedzinami sztuki, ale także promującą nowe zespoły, zjawiska i brzmienia, a tym samym przedstawiać jak zjawisko pod tytułem "jazz" rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę improwizowaną[3] i jak hasło "jazz" oddziałuje na młodych twórców sztuk plastycznych i wizualnych[4].

Geneza nazwy | edytuj kod

Pierwotnie nazwa nawiązywała do pierwszej lokalizacji festiwalu, czyli Ruin Teatru Victoria w Gliwicach. W miarę rozwoju i rozszerzania programu festiwalu, a także po zmianie lokalizacji nazwa "Jazz w Ruinach" odnosi się do samej idei festiwalu, czyli prezentacji nowych zjawisk w muzyce i grafice. W przypadku każdej formy sztuki często nowe zjawiska były uznawane za koniec danej formy sztuki, a artyści propagujący nowe trendy często byli ignorowani lub wyśmiewani. Historia pokazuje, że ten koniec był początkiem czegoś nowego, co z czasem weszło do kanonu. Stąd tzw. ruiny (dawnych epok, stylistyk i gatunków) wydają się idealnym miejsce dla festiwalu nowych zjawisk i młodych twórców.

Druga kwestia była aktualna od samego początku festiwalu, czyli restauracja historycznych i postindustrialnych obiektów na Śląsku, ich rewitalizacja i ocalenie dla następnych pokoleń. Stąd idea by pojawiać się w takich przysłowiowych „ruinach” by zaszczepiać je młodzieńczą energią i mieć nadzieję na ich odrodzenie w nowych czasach i realiach, bardzo często w zupełnie nowej funkcji użytkowej[5].

Festiwal | edytuj kod

Na festiwal składają się:

 • cztery dni koncertowe (piątek i sobota na początku sierpnia)
 • osiem koncertów (każdego dnia odbywają się dwa koncerty)
 • kilkudniowe warsztaty muzyczne
 • wystawa plakatu i grafiki
 • koncert uczniów PSM w Gliwicach oraz koncert po warsztatowy
 • akcje w przestrzeni miejskiej
 • klipy wideo tworzone z myślą o festiwalu lub dla uczestników festiwalu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. http://muzyka.onet.pl/0,2018352,newsy.html Jazz w Ruinach po raz piąty
 2. Jazz w Ruinach już nie w Ruinach Teatru Victoria. "Z każdym rokiem jest coraz niebezpieczniej", 24GLIWICE - Portal Gliwice | codziennie nowe informacje, 2 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-27]  (pol.).
 3. Wyborcza.pl, katowice.wyborcza.pl [dostęp 2019-06-27] .
 4. 14. JAZZ W RUINACH — POSTER EXHIBITION / WYSTAWA PLAKATU | Instytut Sztuki, instytutsztuki.us.edu.pl [dostęp 2019-06-27] .
 5. Jazz w Ruinach - Festiwal, jazzwruinach.pl [dostęp 2019-06-27] .
Na podstawie artykułu: "Jazz w Ruinach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy