Jeřáb (Wysoki Jesionik) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaJeřáb (historyczna nazwa niem. Käulig Felsen[1]) – szczyt o wysokości 1077 m n.p.m. (podawana jest też wysokość 1076 m n.p.m. lub bardziej dokładna 1077,3 m n.p.m.[2]), będący formacją skalną w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Śląsku, w obrębie gminy Bělá pod Pradědem, oddalony o około 7,1 km na północny zachód od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd)[3][4].
Spis treści
Charakterystyka | edytuj kod
Lokalizacja | edytuj kod
Jeřáb (podobnie jak m.in. Velký Děd) z uwagi na nie przekraczającą minimalną wysokość pomiędzy skaliskiem szczytowym a najniższym punktem mało wybitnej przełęczy w kierunku góry Velký Klín (min. 5 m) nie jest przez niektórych autorów zaliczony jako odrębna góra[5]. Traktowany raczej jako samodzielne skalisko położone na wydłużeniu stoku góry Velký Klín[3].
Widok z drogi nr 44 Jesionik – Šumperk na szczyty Jeřáb i Velký KlínJest dobrze rozpoznawalny, położony blisko miejscowości Bělá pod Pradědem, pomiędzy biegnącymi drogami nr 44 na trasie Jesionik (cz. Jeseník) – Šumperk i nr 450 Bělá pod Pradědem – Bruntál, na bocznej gałęzi grzbietu głównego (grzebieniu) góry Pradziad, ciągnącego się od przełęczy Červenohorské sedlo do przełęczy Skřítek[4]. Jest dobrze widoczny, szczególnie z okolic serpentyn drogowych na stoku sąsiedniej góry Červená hora podążających w kierunku przełęczy Červenohorské sedlo drogą nr 44 podróżnych. Masyw góry, na którym położony jest Jeřáb ma charakterystyczny kształt „dwugarbny”, z których wyższy „garb” to Velký Klín, a niższy o około 100 m to właśnie Jeřáb. Leży w części (mikroregionie) Wysokiego Jesionika o nazwie Masyw Pradziada i Wysokiej Holi (cz. Pradědská hornatina). Można dodać, że Jeřáb jest szczytem położonym najdalej na północ w całym Masywie Pradziada i Wysokiej Holi, a jednocześnie graniczącym z dwoma pozostałymi mikroregionami: Masywem Keprníka (cz. Keprnická hornatina) i Masywem Orlíka (cz. Medvědská hornatina) oraz od północy z sąsiednim pasmem Gór Opawskich (cz. Zlatohorská vrchovina).
Jest szczytem pojedynczym[4]. Jeřáb ograniczony jest: od południa mało wybitną przełęczą w kierunku głównego szczytu góry Velký Klín, od zachodu i północy doliną potoku Červenohorský p. i od północnego wschodu rzeką Biała Głuchołaska (cz. Bělá). Dolina potoku Červenohorský p. jest jednocześnie granicą z Masywem Keprníka, a dolina rzeki Białej Głuchołaskiej granicą z Masywem Orlíka[4].
W otoczeniu Jeřábu znajdują się następujące szczyty: od południa Velký Klín, od północnego zachodu Červená hora–V i Točník, od północy Bršť (leży już w paśmie Gór Opawskich), od północnego wschodu Bělská stráň, od wschodu Klanke i od południowego wschodu Skalnatý[4].
Stoki | edytuj kod
Stoki o mało zróżnicowanych nachyleniach (średnie nachylenie na odcinku 50 m wynosi około 25°), zmniejszających się proporcjonalnie wraz ze zmniejszającą się wysokością są zalesione w większości lasem świerkowym[3], z domieszką drzew liściastych[a], szczególnie w niższych partiach stoków. Na niemalże wszystkich stokach występują pasmowe przecinki oraz ogołocenia[4]. U podnóża stoku północno-wschodniego, poniżej wysokości około 650 m n.p.m. występują już łąki zlokalizowane przy miejscowości Belá pod Pradědem i osadzie Domašov[4]. Ponadto na stokach występują pojedyncze, nieliczne skaliska[4].
Widok ze stoku Jeřábu na dolinę miejscowości Bělá pod PradědemPoza wytyczonym, jedynym żółtym szlakiem turystycznym , stoki pokryte są siecią nieoznakowanych, krzyżujących się ścieżek[4]. Przemierzając je zaleca się korzystanie ze szczegółowych map, z uwagi na zawiłości ich przebiegu, znaczne odległości oraz zorientowanie w terenie. Ponadto przez stoki biegnie asfaltowa aleja łącząca dwie przełęcze Červenohorské sedlo i Videlské sedlo, na której wytyczono niebieski szlak rowerowy [4].
Szczyt | edytuj kod
Na szczycie Jeřábu znajduje się formacja skalna nazwana (cz. Skalý Jeřábu), ciągnąca się na długości około 300 m[3]. Z uwagi na zwiększającą się wysokość zalesienia skalisko szczytowe nie jest punktem widokowym[3]. Ponadto urwiskowe skalisko szczytowe uniemożliwia w miarę bezpieczne dojście na jego wierzchołek. Na połaci szczytowej znajduje się punkt geodezyjny o wysokości 1076,79 m n.p.m.[6]
Zalecane dojście do skaliska szczytowego następuje z żółtego szlaku turystycznego , oraz skrzyżowania turystycznego o nazwie (cz. Pekárka)[7], położonego na wysokości 1045 m n.p.m. Ze skrzyżowania tego należy przejść w prawo, nieoznakowaną ścieżką odcinek około 680 m do przełęczy, pomiędzy oboma szczytami masywu sąsiedniej góry Velký Klín. Z przełęczy tej należy skręcić w lewo i prostą nieoznakowaną ścieżką (biegnącą w linii prostej) przejść odcinek o długości około 530 m, dochodząc do szczytu góry Velký Klín. Idąc dalej tą ścieżką, po około dalszych 550 m dojdziemy do skaliska na stoku góry Velký Klín, a po następnych około 150 m dojdziemy już do skaliska szczytowego.
Geologia | edytuj kod
Pod względem geologicznym masyw Jeřábu należy do jednostki określanej jako warstwy vrbneńskie[8] i zbudowany jest ze skał metamorficznych, głównie: fyllitów, kwarcytów, porfiroidów, fyllonitów (biotytów, chlorytów i muskowitów), gnejsów i łupków metamorficznych[9] oraz skał magmowych, głównie meta-granitoidów[10].
Wody | edytuj kod
Wszystkie stoki należą do zlewni Morza Bałtyckiego do którego płyną wody m.in. z dorzecza Odry, będącej przedłużeniem płynących z jej stoków kilku krótkich górskich potoków, będących dopływami wymienionych wcześniej potoków: Biała Głuchołaska i Červenohorský p[4].
Jaskinia z figurą Matki Bożej nad źródłem Mariin pramenNa stoku północno-wschodnim w odległości około 1050 m na północny wschód od skaliska szczytowego Jeřábu, na wysokości około 713 m n.p.m. znajduje się źródło o nazwie (cz. Mariin pramen; niem. Marien Quelle)[11], położone blisko skrzyżowania o tej samej nazwie (cz. Mariin pramen)[4], będące jednocześnie miejscem pielgrzymkowym z jaskinią, w której ustawiono figurę Matki Bożej.
Osobny artykuł: Mariin pramen (Jeřáb).Ochrona przyrody | edytuj kod
Cała góra znajduje się w obrębie wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (cz. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky)[4], a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt.
Turystyka | edytuj kod
Do bazy turystycznej z hotelem Červenohorské Sedlo i pensjonatami, położonymi na przełęczy Červenohorské sedlo jest od szczytu około 2,4 km w kierunku południowo-zachodnim, do bazy turystycznej w miejscowości Bělá pod Pradědem z położonym w niej m.in. Hotelem Eduard[12] około 2 km w kierunku wschodnim oraz również około 2 km w kierunku północno-zachodnim do bazy turystycznej w Filipovicach, z hotelem Stará pošta[13][4].
Miejscami godnymi polecenia, zlokalizowanymi u podnóża Jeřábu są m.in.:
- Rzymskokatolicki kościół św. Jana Chrzciciela w Domašovie (cz. Kostel sv. Jana Křtitele)[14]
- Muzeum-skansen (cz. Venkovský skanzen) w miejscowości Bělá pod Pradědem[15]
Szlaki turystyczne | edytuj kod
Bezpośrednio na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny, natomiast przez stoki wytyczono jedyny szlak na trasie[4]:
Filipovice – Jeřáb – źródło Mariin pramen – góra Velký Klín – przełęcz Červenohorské sedlo – Kouty nad Desnou – dolina potoku Hučivá Desná – przełęcz Sedlo pod Vřesovkou – Kamenne okno – góra Červená hora – Bílý sloupSzlaki rowerowe | edytuj kod
W obrębie Jeřábu poprowadzono również trzy szlaki rowerowe, na trasach[4]:
Drátovna – Jeřáb – źródło Mariin pramen – góra Velký Klín – Pod Velkým Klínem Jesionik – Adolfovice – Bělá pod Pradědem – Domašov – góra Velký Klín – Jeřáb – źródło Mariin pramen Videlské sedlo – Rezerwat przyrody Vysoký vodopád – góra Malý Děd – góra Velký Jezerník – góra Malý Klín – góra Velký Klín – Jeřáb – góra Velký Klínovec – Červenohorské sedlo[16]Podjazdy drogowe | edytuj kod
Droga nr 450 jest podjazdem na przełęcz Videlské sedlo, biegnącym częściowo u podnóża stoku Jeřábu[4], chętnie pokonywanym m.in. przez rowerzystów:
podjazd z miejscowości Bělá pod Pradědem drogą nr 450 (długość: 7,9 km, różnica wysokości: 388 m, średnie nachylenie: 4,9%, 2 pętlice drogowe)[17]Trasy narciarskie | edytuj kod
W okresach ośnieżenia wzdłuż szlaków rowerowych przebiegają trasy narciarstwa biegowego[18][4].
W obrębie Jeřábu nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego.
Zobacz też | edytuj kod
Uwagi | edytuj kod
- ↑ Drzewostan całego Obszaru Chronionego Krajobrazu Jesioniki obejmuje: świerk pospolity 84%, buk zwyczajny 10%, modrzew europejski 1,5%, klon jawor 1,1%, brzoza 1%, olsza czarna 0,8%, kosodrzewina 0,4%, olsza szara 0,3% (jodła pospolita, jesion wyniosły i lipa) 0,2%, sosna zwyczajna 0,1%, pozostałe (sosna błotna, dąb, grab, klon zwyczajny, wiąz, jarząb, olsza zielona, topola osika, topola i wierzba iwa) 0,2% (→ Analýza vlivu lesního hospodaření na lesní ekosystémy v CHKO Jeseníky. hnutiduha.cz ↓).
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Skály Jeřábu (Käulig Felsen)1:12 000 (cz.). mapy.cz. [dostęp 2017-02-24].
- ↑ Jan Ondryáš: Přehled nejvyšších vrcholů Hrubého Jeseníku (cz.). lipova-lazne.cz, 2006-01-31. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ a b c d e Skály Jeřábu (cz.). turistika.cz. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r Skály Jeřábu (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). mapy.cz. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Jan Bína, Jaromír Demek: Z nížin do hor: Geomorfologické jednotky České republiky. Wyd. 1. Praga: Academia, 2012. ISBN 978-80-200-2026-0. OCLC 811728407. (cz.)
- ↑ Základní mapa (ČÚZK). geoportal.cuzk.cz ↓.
- ↑ Pekárka (cz.). turistika.cz. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
- ↑ Geologická mapa. (lokalita 13, 970, 1000, 1018 i 1020) ↓.
- ↑ Jaroslav Aichler, Pavlína Dekanová: Vyhledávání. Jeřáb. lokality.geology.cz, 2006-11-28. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Jan Otčenášek: Studánka Mariin pramen (3662) (cz.). estudanky.eu, 2010-07-28. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Hotel Eduard (cz.). firmy.cz. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Hotel Stará pošta – Bělá pod Pradědem, Filipovice (cz.). jeseniky.net. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Domašov – kostel sv. Jana Křtitele (cz.). turistika.cz. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Venkovský skanzen – Bělá pod Pradědem, Domašov (cz.). jeseniky.net. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Trasy rowerowe – Z Czervenogórskiego Sedla do Videlskiego Sedla (pol.). czeskiegory.pl. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Videlské sedlo od Bělá pod Pradědem (Czechy) (939 m n.p.m.). (pol.). altimetr.pl. [dostęp 2016-11-21].
- ↑ Chráněná Krajinná Oblast Jeseníky sever. Turistická a cykloturistická mapa ↓.
Bibliografia | edytuj kod
- Piotr Banaszkiewicz, Jerzy Parzewski: Jesioniki, Góry Opawskie. Mapa turystyczna: skala 1:50 000. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Kartograficzne „Compass”, 2019. ISBN 978-83-7605-941-9. OCLC 1150586280. (pol. • cz.)
- Waldemar Brygier, Adam Gałęcki, Rafał Jońca, Monika Sibielec, Dariusz Wojciechowski: Jesioniki. Pradziad, Jeseník: skala 1:40 000. Wyd. 4. Wrocław: Studio Plan, 2017. ISBN 978-83-65689-75-7. OCLC 1036547484. (pol. • cz.)
- Chráněná Krajinná Oblast Jeseníky sever. Turistická a cykloturistická mapa 1:25 000. Wyd. 1. Česká Lípa: Geodézie On Line, 2010, seria: Eurocart. ISBN 978-80-87380-17-8. OCLC 865043841. (cz.)
- Zbigniew Cymerman. Spory o podział geologiczny Sudetów. (PDF). „Przegląd Geologiczny”. 46 nr 6, s. 530–536, 1998. ISSN 0033-2151. OCLC 995455330.
- Geologická mapa 1:50 000 (cz.). W: Česká geologická služba [on-line]. mapy.geology.cz.
- Hnutí DUHA a přátelé Jeseníků: Analýza vlivu lesního hospodaření na lesní ekosystémy v CHKO Jeseníky (PDF) (cz.). hnutiduha.cz, marzec 2002.
- Hrubý Jeseník (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). mapy.cz.
- Hrubý Jeseník (mapa) (JPEG) (cz.). dudisoft.eu. [zarchiwizowane z tego adresu.
- Jeseníky – Praděd, Králický Sněžník. Turistická mapa 1:40 000. Zádveřice: SHOCart, 2018. ISBN 978-80-7224-736-3. OCLC 1103831608. (cz.)
- Jesioniki na biegówkach. Skala 1:60 000. (JPEG) (pol.). msregion.cz. [zarchiwizowane z tego adresu.
- Základní mapa (ČÚZK) (cz.). W: Český Úřad Zeměměřický a Katastrální [on-line]. geoportal.cuzk.cz.
OryginałEdytujHistoria i autorzy
