Jean-Loup Chrétien


Jean-Loup Chrétien w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean-Loup Chrétien (ur. 20 sierpnia 1938 w La Rochelle) – francuski astronauta, generał brygady Armée de l'Air (Francuskich Sił Powietrznych), uczestnik radziecko-francuskich misji kosmicznych Sojuz i misji NASA. Był pierwszym Francuzem i zachodnim Europejczykiem w przestrzeni kosmicznej.

Spis treści

Życie prywatne | edytuj kod

Żonaty i rozwiedziony z Amy Kristine Jensen. Pięcioro dzieci. W zimie uprawia narciarstwo, w lecie żeglarstwo. Gra w golfa, uprawia windsurfing. Na dodatek gra na kościelnych organach. Jego ojciec Jacques był marynarzem floty wojennej, matka Marie-Blanche Coudurier była gospodynią domową. Chrétien zna biegle francuski, angielski i rosyjski.

Edukacja | edytuj kod

Uczył się w szkole publicznej w Ploujean, w College Saint-Charles w Saint-Brieuc i Liceum w Morlais. W 1961 skończył École de l’Air (Francuską Akademię Lotniczą) w Salon-de-Provence, otrzymując stopień inżyniera lotnika.

Kariera | edytuj kod

Odbył loty na radzieckim statku kosmicznym Sojuz T-6 i stacji orbitalnej Salut 7 (lipiec-sierpień 1982). Drugi raz leciał na statku kosmicznym Sojuz TM-6 (w kosmos) i Sojuz TM-7 (powrót) i stacji orbitalnej Mir (listopad-grudzień 1988).

W latach 1990-1993 przygotowywał się do lotu na wahadłowcu Buran. Wykonał loty treningowe na Tu-154 i MIGu-25.

Trzeci lot kosmiczny odbył w okresie od 25 września do 6 października 1997 na amerykańskim wahadłowcu Atlantis w misji STS-86. W sierpniu 1998 wystąpił do władz USA o przyznanie amerykańskiego obywatelstwa i do włączenia do grupy amerykańskich astronautów NASA. Po spełnieniu tych życzeń pracował w NASA.

W grudniu 1988 został awansowany na generała brygady Francuskich Sił Powietrznych.

We wrześniu 2000 podczas wizyty w sklepie sieci Home Depot w Webster w stanie Teksas upadła na niego z wysokości 4 metrów trzydziestokilogramowa wiertarka. Astronauta doznał urazu głowy i barku. W wyniku odniesionych obrażeń musiał zrezygnować z pracy w NASA w listopadzie 2001. Wytoczył proces sądowy Home Depot o odszkodowanie w wysokości 15 milionów $. Strony doszły do porozumienia. Warunki ugody objęte są tajemnicą.

Po zakończeniu kariery astronauty Chrétien przeszedł do biznesu.

Odznaczenia i nagrody | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Указ Президента Российской Федерации № 435 «О награждении медалью „За заслуги в освоении космоса“ иностранных граждан» (ros.). kremlin.ru, 12 kwietnia 2011. [dostęp 9 lipca 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jean-Loup Chrétien" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy