Jean Jadot


Jean Jadot w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean Jadot (ur. 23 listopada 1909 w Brukseli, zm. 21 stycznia 2009) – belgijski duchowny katolicki, dyplomata watykański, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej.

Przyjął święcenia kapłańskie 11 lutego 1934. Pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. W lutym 1968 został mianowany delegatem apostolskim w kilku państwach azjatyckich - Laosie, Singapurze i Malezji; równocześnie otrzymał nominację na arcybiskupa tytularnego Zuri i odebrał sakrę biskupią 1 maja 1968 z rąk kardynała Leo Suenensa (arcybiskupa Mechelen). Od sierpnia 1969 był pronuncjuszem w Tajlandii, w maju 1971 został przeniesiony na placówki afrykańskie; był równocześnie delegatem apostolskim w Gwinei Równikowej oraz pronuncjuszem w Kamerunie i Gabonie. Od maja 1973 do czerwca 1980 był delegatem apostolskim w USA; jego poprzednikiem na tej placówce był Luigi Raimondi, a następcą - Pio Laghi.

W czerwcu 1980 został mianowany proprezydentem watykańskiego Sekretariatu dla Niechrześcijan (obecnie pod nazwą Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego), zastąpił zmarłego kardynała Sergio Pignedoliego. Po osiągnięciu wieku emerytalnego (75 lat) przeszedł w stan spoczynku w kwietniu 1984, został zastąpiony przez Francisa Arinze.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Jean Jadot w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2017-05-14]
Nuncjusze apostolscy w Gabonie Nuncjusze apostolscy w Singapurze Nuncjusze apostolscy w Tajlandii Przewodniczący administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jean Jadot" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy