Jean Pougny


Jean Pougny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean Pougny, ros. Иван (Жан) Альбертович Пуни, Iwan (Jean) Albertowicz Puni, właśc. Giovanni Pugni (ur. 4 marca 1892 w Kuokkala (obecnie Riepino), zm. 28 grudnia 1956 w Paryżu) – malarz francuski pochodzenia rosyjskiego.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się we włoskiej rodzinie osiadłej w Rosji. Jego ojciec Alberto Pugni był wiolonczelistą w orkiestrze Teatru Maryjskiego, dziadek Cesare Pugni włoskim kompozytorem baletowym.

W latach 1912–1913 studiował malarstwo w Paryżu, m.in. w Académie Julian, po czym powrócił do Petersburga. Ożenił się z malarką Ksenią Bogusławską, wraz z nią zorganizował wystawę malarstwa awangardowego 0,10, na której Kazimierz Malewicz wystawił swój suprematyczny Czarny Kwadrat.

W latach 1915–1916 był członkiem założonej przez Malewicza grupy Supremus.

Wraz z Bogusławską, Malewiczem i Iwanem Kljunem ogłosił Manifest o punkcie zerowym malarstwa. Po zwycięstwie rewolucji październikowej został wykładowcą uczelni artystycznej w Witebsku, kierowanej przez Marca Chagalla.

W 1920 zamieszkał w Berlinie, a w 1924 w Paryżu, gdzie przyjął francuską pisownię swojego nazwiska. W 1946 przyjął obywatelstwo francuskie.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jean Pougny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy