Jean Tiberi


Jean Tiberi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean Tiberi (ur. 30 stycznia 1935 w Paryżu) – francuski polityk, były mer Paryża, wieloletni deputowany.

Życiorys | edytuj kod

Z wykształcenia prawnik. W 1968 po raz pierwszy uzyskał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego jako zastępca René Capitanta, mianowanego w skład rządu. Od tego czasu skutecznie ubiegał się o reelekcję w każdych kolejnych wyborach parlamentarnych. W okresie od stycznia do sierpnia 1976 jedyny raz w swojej karierze politycznej pełnił funkcję rządową jako sekretarz stanu ds. przemysłu spożywczego.

Od 1983 do 1995 przez dwie kadencje zajmował stanowisko mera paryskiej 5. dzielnicy i jednocześnie zastępcy burmistrza Paryża. Po objęciu przez Jacques'a Chiraca urzędu prezydenta, Jeana Tiberiego w 1995 wybrano merem francuskiej stolicy. Został objęty śledztwem w związku z podejrzeniami o nieprawidłowości finansowe w paryskim magistracie, jednak postępowanie to zostało umorzone[1]. Urząd mera sprawował do 2001. Od czasu zakończeniu kadencji do 2014 ponownie stał na czele egzekutywy w 5. dzielnicy.

Przez lata należał do gaullistowskiego Zgromadzenia na rzecz Republiki. Od 2002 został członkiem, powstałej m.in. na bazie RPR Unii na rzecz Ruchu Ludowego. W tym samym roku i w 2007 z listy UMP był wybierany w skład parlamentu na kolejne kadencje. W 2012 nie ubiegał się o poselską reelekcję.

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Kasznia: Odwet sędziów śledczych. rp.pl, 30 lipca 1996.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jean Tiberi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy