Jean Van Hamme


Jean Van Hamme w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jean Van Hamme (ur. 16 stycznia 1939 w Brukseli) – belgijski pisarz oraz scenarzysta komiksowy i filmowy[1].

Ukończył ekonomię, administrację, dziennikarstwo i nauki handlowe na Solvay Brussels School of Economics and Management. Zrobił błyskotliwą karierę w międzynarodowych koncernach. Porzucił pracę ekonomisty i w 1976 roku poświęcił się w całości pisarstwu i scenopisarstwu. Jako scenarzysta zadebiutował w 1968 roku scenariuszem do komiksu Epoxy, narysowanego przez Paula Cuveliera. Jest autorem powieści (m.in. Largo Winch, Le Telescope), scenariuszy do seriali telewizyjnych (m.in. Largo Winch według własnej powieści i komiksu, Piwny smak miłości według własnej powieści i komiksu Władców chmielu) i adaptacji kinowych (m.in. Diva, Meurtres á domicile, Largo Winch)[1].

Van Hamme współpracował z wieloma rysownikami, takimi jak William Vance (XIII), Dany (Historia bez bohatera) czy Philippe Francq (Largo Winch). Polskiemu czytelnikowi znany jest także dzięki udanej współpracy z Grzegorzem Rosińskim, której efektem jest bardzo popularna w Polsce seria Thorgal oraz komiksy Szninkiel i Western. Przez całe lata kilka jego serii sprzedawały się w setkach tysięcy egzemplarzy (chodzi o serie Thorgal, XIII, Largo Winch)[1].

Van Hamme za swe dzieła otrzymał ponad 40 nagród, m.in. w Belgii, Francji, Szwajcarii, Kanadzie, Niemczech, Holandii i Hiszpanii[1]. W latach 1986-1987 pełnił funkcję dyrektora wydawnictwa Dupuis. Pisał także sztuki teatralne. W latach 1992-2001 był przewodniczącym Belgijskiego Centrum Komiksowego w Brukseli. 31 maja 2005 roku został wyróżniony przez Ministra Kultury Francji odznaczeniem Zasłużonego dla Sztuki i Literatury[1].

Bibliografia komiksowa | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

 Zobacz też kategorię: Twórczość Jeana Van Hamme’a.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e Dany, Van Hamme: Historia bez bohatera. Dwadzieścia lat później. Warszawa: Egmont Polska, 2010, str. 1128
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jean Van Hamme" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy