Jeanne Hébuterne


Jeanne Hébuterne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania portret Jeanne Hébuterne wykonany przez Amedeo Modiglianiego, 1918 Samobójstwo – Jeanne Hebuterne

Jeanne Hébuterne (ur. 6 kwietnia 1898 w Meaux, zm. 26 stycznia 1920 w Paryżu) – francuska artystka. Była znana głównie jako partnerka malarza Amedea Modiglianiego.

Życiorys | edytuj kod

Urodziła się 6 kwietnia 1898 roku w Meaux w konserwatywnej katolickiej rodzinie. Do artystycznej bohemy w Montparnasse została wprowadzona przez brata, André Hébuterne'a, który chciał zostać malarzem. Spośród wielu artystów przesiadujących w tamtejszych kawiarniach wyróżniała się z tłumu. „Była miła, nieśmiała, spokojna i delikatna. Trochę depresyjna” – opisywał ją Charles-Albert Cingria. Jeanne poznała tam artystów i pozowała dla Tsuguharu Fujity. Jednakże chcąc osiągnąć sukces artystyczny, wybrała się na studia do Académie Colarossi, która jako jedna z pierwszych zaczęła przyjmować również kobiety. Tam poznała Modiglianiego i została jego natchnieniem. Miała wtedy 19 lat, Amedeo był od niej o czternaście lat starszy. Malarz namalował około 25 jej portretów. Jeanne uchodziła za bardzo cichą osobę. Nie pragnęła nawracać Modiglianiego na „zdrowy” tryb życia. Pragnęła być kochana i kochać. Rodzice Jeanne nie akceptowali Modiglianiego. Powodem było żydowskie pochodzenie oraz swawolny tryb życia i częste sięganie po alkohol.

W 1918 roku ich przyjaciel Leopold Zborowski pomógł im opuścić Paryż. 29 listopada 1918 roku w Nicei Jeanne urodziła córkę, którą nazwała tym samym imieniem – Jeanne Modigliani (1918-1984). Zdrowie Modiglianiego pogarszało się – chorował na gruźlicę. Para ciągle borykała się z problemami finansowymi. Prace Modiglianiego nie sprzedawały się zbyt dobrze, w dodatku zarobione pieniądze często przepijał. Zimą 1919 roku stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Amedeo zmarł 24 stycznia 1920 roku. Dwa dni później Jeanne rzuciła się z piątego piętra i popełniła samobójstwo w ostatnim miesiącu ciąży.

Rodzina Jeanne obarczyła Modiglianiego śmiercią córki. Pochowano ją na Cimetière de Bagneux. Prawie 10 lat później, rodzina Hébuterne w końcu ustąpiła i pozwoliła przenieść szczątki Jeanne na cmentarz Père Lachaise, by mogła spocząć obok Modiglianiego.

W roku 2000 prace Jeanne zostały zaprezentowane w Wenecji przez Fondazione Giorgio Cini.


Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jeanne Hébuterne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy