Jednolity Dokument Administracyjny


Jednolity Dokument Administracyjny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jednolity Dokument Administracyjny (ang. Single Administrative Document – SAD) – uniwersalny statystyczny dokument celny, który wykorzystywany jest w międzynarodowym obrocie towarowym w odniesieniu do procedur wywozowych, przywozowych oraz procedury tranzytowej. Pełni on rolę wniosku o wszczęcie postępowania celnego. Dokument ma zastosowanie dla wszystkich towarów, bez względu na ich rodzaj i pochodzenie.

Jednolity Dokument Administracyjny uchwaliła Konwencja o uproszczeniu formalności w obrocie towarowym (JDA) z dnia 20 maja 1987 roku. Konwencja ustanowiona została w szwajcarskim mieście Interlaken.

Początkowo dokument JDA dotyczył państw Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (skrót EWG). Obecnie jest używany również w Polsce[1]. Funkcjonuje również mniej popularny skrót określający ten sam dokument (WSAD – World Single Administrative Document).

Formularz JDA zastąpił 6 dokumentów stosowanych wcześniej przy odprawie celnej towarów (oprócz deklaracji celnej i faktury). Celem wprowadzenia dokumentu było uproszczenie stosowanych procedur w obrocie towarowym i usprawnienie statystyki celnej. Jednolity Dokument Administracyjny składa się z 9 kart. Istnieje kilka możliwości stosowania dokumentu JDA przez uczestników obrotu towarowego.

Podstawowa forma odnosi się do stosowania pełnego zestawu formularzy. Ma to miejsce w przypadku procedury wywozowej kiedy jej uczestnik stosuje dokument JDA zawierający wszystkie formularze, które są niezbędne do właściwego wypełnienia procedury tranzytowej oraz formalności wywozowych oraz formalności w kraju przeznaczenia.

Dopuszcza się również stosowanie tylko zestawów częściowych dokumentu. Uczestnik procedury może zastosować wybrane karty, które są mu potrzebne do wypełnienia formalności na jednym z etapów obrotu towarowego. W niektórych przypadkach kiedy jest to uzasadnione może on także do kart wymaganych na danym etapie dołączyć pozostałe karty, które są z kolei niezbędne na kolejnych etapach.

Przypisy | edytuj kod

  1. (Dziennik Ustaw z dnia 11 kwietnia 1998 r. nr 46, poz. 288).
Na podstawie artykułu: "Jednolity Dokument Administracyjny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy